Emily Lapkin

Vaše maličké konečně spí v noci (většinu času) a zdá se, že je připraveno nastěhovat se k svému staršímu sourozenci do pokoje. Využijte tyto tipy a rady pro usnadnění přechodu ke sdílení jednoho pokoje – a přečtěte si, jak zajistit vašim dětem nový a funkční prostor.

1. Rozdělení prostoru

Určitě se mají navzájem moc rády, ale děti také potřebují nějaké soukromí. Vytvořte pro každé dítě ve stejném pokoji prostor s jejich postelemi.

• Palandy se hodí k vytvoření dojmu oddělených „pater“ v jednom pokoji. • Dvě samostatná lůžka není potřeba umístit bok po boku. Rozmístění postelí do tvaru „L“ dává dětem možnost většího odstupu. • Postel vyvýšenou nad hracím nebo studijním koutkem lze uspořádat s dětskou postýlkou v případě, že jsou vaše děti věkově od sebe dál.

2. Úložné prostory

Sdílený pokoj znamená více oblečení, hraček a věcí, které je potřeba někam uložit. Pokud si vše promyšleně uspořádáte už nyní, usnadní vám to každodenní režim v dalších letech.

• Podporujte samostatnost pomocí nízkých komod a věšáků, k nimž se mohou obě děti snadno dostat a samy se obléknout. • Budou-li vaše děti rovněž využívat svůj pokoj ke studiu nebo výtvarnému a řemeslnému umění, budou muset mít pracovní prostor s odpovídajícím osvětlením a úložnými prostory. • Střídáním vystavených knih a hraček minimalizujete nepořádek a věci budou pro děti stále zajímavé. Věci obměňujte dvakrát do měsíce nebo i častěji.

3. Bezpečnost

Vaše starší dítě si už může hrát s celou řadou hraček a pravděpodobně už se o něj nebudete tolik bát, co se týče jeho bezpečí, zatímco vaše maličké může ještě vyžadovat opatření na zajištění své bezpečnosti. Trik spočívá v nalezení rovnováhy, aby byli ve svém pokoji oba spokojení.

• Jejich pokoj bude bezpečnější – a bez nepořádku – budete-li uchovávat většinu her a malých hraček někde jinde. • Omezte uchovávání hraček v pokoji na věci, s nimiž si mohou bezpečně hrát obě děti (jako například plyšová zvířátka). • Zajistěte pokoj z hlediska bezpečnosti pro děti a opatřete elektrické zásuvky kryty, připevněte nábytek ke stěnám tak, aby se nemohly prádelníky a poličky s knihami převrhnout, a zakryjte ostré rohy. • Pokud mají vaše děti tendenci skákat na postelích, obstarejte pěnové matrace (a bez vnitřní pružiny).

4. Styl

Tematika pokoje vašich dětí záleží na dynamičnosti vztahu mezi sourozenci.

• Zkuste neutrální tematiku vhodnou pro obě pohlaví (pláž, les nebo cestování). • Pro dva bratry nebo sestry vyzkoušejte chlapeckou nebo dívčí tematiku, která se bude jevit jako vhodná pro obojí věk (vynechejte všechno, co bude v roce či dvou vypadat moc dětinsky).

5. Bytelnost

Vždycky mějte na paměti praktičnost. I když chcete, aby se vaše děti naučily o své věci dobře starat, chcete také, aby jejich nábytek vydržel nápor každodenního používání.

I když vaše velké dítě možná ještě nemělo žádnou nehodu, mohlo by proklouznout do pokoje a rozlít tam nějaké pití. Očekávejte neočekávané a postarejte se o to, aby všechny plochy byly omyvatelné a něco vydržely!