35. týden těhotenství

Vaše miminko

Ve třetím trimestru je velice důležité konzumovat potraviny, které jsou bohaté na železo: vaše miminko tento důležitý minerál vstřebává z vašeho těla a vytváří si vlastní zásoby železa, především ve formě červených krvinek. K největšímu vstřebávání dochází v posledních měsících před porodem. Poloha, při níž jde miminko hlavičkou napřed, je pro porod ideální. Porod probíhá lépe, pokud prochází porodním kanálem nejdříve největší část těla, tedy hlavička. Asi 3 až 4 procenta dětí se však do této polohy do 35. týdne těhotenství neotočí. Ručičky a nožičky se vašemu děťátku zakulacují zároveň s tím, jak neustále přibývá na váze. Do konce tohoto týdne může vážit až 2500 gramů a na délku měřit asi 43 až 47 centimetrů – to je zhruba velikost cukrového melounu. Pokud se při porodu objeví jako první jiná část těla než hlavička, pak se jedná o porod pánevním koncem. Je udivující, že navzdory stísněnému prostoru v děloze se může váš malý akrobat před porodem ještě několikrát převrátit!

Vaše těhotenství

Bez ohledu na to, kolik myšlenek a přípravě věnujete blížícímu se porodu, porod (stejně jako rodičovství) může být nepředvídatelný. Vždy existuje jistá pravděpodobnost, že se kvůli riziku hrozícímu vám nebo vašemu miminku rozhodne váš lékař provést porod císařským řezem. Jedná se o takový porod, při němž se miminko narodí chirurgickým řezem provedeným matčinou dělohou. Pomocí císařského řezu se ve Spojených státech narodí přibližně třetina dětí, a přestože je pravděpodobnější, že vás tento postup nečeká, je dobré se s touto eventualitou nyní seznámit, abyste věděla, co vás čeká, bude-li takový postup nezbytný. Zeptejte se svého lékaře, za jakých okolností by přistoupil k provedení císařského řezu: například v případě, že hrozí porod pánevním dnem nebo když se porod zastaví? Také se svého lékaře zeptejte, jak císařský řez provádí – postup se totiž může u každého lékaře mírně lišit.

Rady odborníků

Jak o porodu přemýšlíte, možná byste chtěla vědět, co se stane v případě, že se vašemu miminku omotá pupeční šňůra kolem krku. „Jde o poměrně častý případ a obvykle nedochází k žádnému ohrožení miminka,“ říká odbornice a registrovaná zdravotní sestra Margaret Comerfordová Fredová. „Nikdo neví, proč k tomu dochází, pravděpodobně to však může souviset s délkou pupeční šňůry.“

Souhlas pro soubory cookies