34. týden těhotenství

Vaše miminko

Bez ohledu na to, jakou bude mít nakonec vaše miminko barvu očí, právě teď je má modré. Proces pigmentace jeho duhovky se může dokončit až po narození, kdy budou jeho očička vystavena po dobu několika týdnů světlu. Konečná barva očí však nemusí být jasná ještě několik let! Čekáte-li chlapečka, sestupují mu nyní varlata z břišní dutiny do šourku. Někdy se stane, že se jedno nebo obě varlata nepřesunou před narozením do správné pozice. V takovém případě pravděpodobně sestoupí varlata vašeho miminka před jeho prvními narozeninami. Má-li vaše děťátko po narození příliš velký šourek, nemusíte se ničeho obávat: otok je způsoben nadměrným množstvím tekutiny a zhruba do týdne zmizí.

Vaše těhotenství

Vzhledem k tomu, že už vám do porodu zbývá jen pár týdnů, je dobré umět poznat příznaky porodu. Porod je u každé ženy jedinečný, ale mezi nejčastější typické příznaky patří pravidelné kontrakce, k nimž dochází ve stále kratších intervalech, bolest v křížové oblasti zad doprovázená křečemi, které připomínají menstruační křeče, prasklý plodový vak nebo výtok krví zbarveného hlenu, který může indikovat, že se začíná otvírat děložní hrdlo. Uvědomte si však, že výskyt jakéhokoli z těchto symptomů nemusí nutně znamenat začínající porod. Porodní příznaky se mohou dostavit již několik dnů, nebo dokonce několik týdnů před skutečným začátkem porodu. Posouzení nechte na lékaři: pokud budete pozorovat jakýkoli z uvedených příznaků, ihned mu zavolejte. Pravděpodobně už jste provedla nějaké pátrání a zřejmě jste už přemýšlela o tom, jakým způsobem chcete rodit – jaké členy rodiny chcete mít u porodu, budete-li chtít léky proti bolesti atd. Pravděpodobně už jste si o svých představách a přáních také promluvila se svým lékařem. Teď je vhodná chvíle na to, abyste si společně se svým lékařem znovu promluvila o tom, čemu dáváte přednost, a společně jste se ujistili, že v tomto ohledu nepanují žádná nedorozumění.

Rady odborníků

Možná vás na zvětšujících se prsou svědí napnutá kůže. „Zkuste je mazat zklidňujícím pleťovým mlékem bez dráždivých parfémů,“ doporučuje odbornice a registrovaná zdravotní sestra Elaine Zwellingová. „Pomoci vám může také pleťové mléko s obsahem vitamínu E, kakaové máslo nebo čistý lanolín.“

Souhlas pro soubory cookies