30. týden těhotenství

Vaše miminko

Neuvěřitelný rozvoj mozku vašeho děťátka pokračuje. Dosud byl jeho povrch hladký, tento týden se však začíná vytvářet jeho typicky zvrásněný vzhled. Vrásám se říká mozkové závity a mozek si díky nim může udržet více mozkových buněk – to je vždycky plus! Něco se rozvíjí, něco zase naopak mizí, jako například velmi jemné chmýří lanugo, které pokrývalo povrch těla vašeho miminka (na zádech a ramenou však ještě může nějaké chmýří zůstat). Vaše miminko váží tento týden asi 1350 gramů a jeho délka od temene k zadečku přesahuje 27 centimetrů. Jeho celková délka, včetně nožiček, je asi 43 centimetrů – což je zhruba velikost salátové okurky. Správná a kvalitní strava je ve třetím trimestru nesmírně důležitá, protože vaše miminko přijímá živiny přímo od vás a s pomocí těchto živin si pak vytváří své vlastní zásoby a přibývá na váze. Vápník z mléka, které pijete, jde přímo na stavbu jeho kostí, a železo z těhotenských vitamínů a potravin bohatých na železo zvyšuje jeho zásobu železa, které mu vydrží až do 6 až 9 měsíců věku. V období těchto několika posledních měsíců jsou rovněž důležité bílkoviny, jelikož podporují zdravý růst buněk v celém těle vašeho miminka.

Vaše těhotenství

V tomto období se vrchol vaší dělohy dostal zhruba 10 cm nad pupík. V důsledku natahování kůže na bříšku můžete pociťovat svědění – to je zcela běžné! Zkuste si bříško jemně masírovat hydratačním mlékem. Bříško si neškrábejte, i když vás to k tomu bude svádět, svědění by se tak jenom zhoršilo. Možná vás budou svědit také paže, nohy a prsty na nich. A také zde platí stejné pravidlo. Kromě toho, že se vám uleví od svědění, děláte také dobrou věc pro svoji pokožku celkově – a to je velké plus. Možná také budete chtít tuto dobu využít k hledání dětského lékaře, rodinného lékaře nebo praktické sestry pro své děťátko. Možná si svého lékaře vyberete lépe, když si uděláte čas teď a rozhodnete se na základě informací, které získáte. V opačném případě se budete muset rozhodnout narychlo po porodu v nemocnici! Je důležité najít lékaře, který vám bude vyhovovat – budete jej často navštěvovat, a to zejména během prvního roku vašeho děťátka. Informujte se u svých kamarádek a udělejte si čas na to, abyste si s jednotlivými kandidáty promluvila předem.

Rady odborníků

Začala jste už budovat útulný domeček pro svého drobečka? „Když pro miminko připravujete postýlku nebo kolébku, věnujte zvláštní pozornost tomu, aby prostěradlo do postýlky nebo kolébky dobře padlo,“ upozorňuje odbornice a registrovaná zdravotní sestra Linda Jonidesová. „Nepadnoucí volné prostěradlo může být pro děťátko nebezpečné, protože hrozí riziko udušení.“

Souhlas pro soubory cookies