18. týden těhotenství

Vaše miminko

Tento týden se u vašeho maličkého vyvíjí jeden z charakteristických znaků, díky němuž bude jedinečný: otisky prstů. Tukové polštářky, které se hromadí na konečcích prstů rukou a nohou se promění v charakteristické zvířené linie. Tlusté střevo se přimknulo k zadní stěně břicha a vytváří se řada žláz trávicí soustavy. Vyvíjející se trávicí systém je již několik týdnů prověřován: plod polyká plodovou vodu, která mu prochází žaludkem a střevy. Nyní již plodová voda obsahuje mrtvé buňky, které spolu se střevními sekrety vytvářejí mekonium (smolku). Mekonium má černou barvu a dehtovou konzistenci a bude tvořit první náplň plenky vašeho miminka. Plod váží až 198 gramů a od hlavičky po zadeček měří přibližně 16,5 až 18 centimetrů — to je zhruba velikost sladké brambory neboli batáty.

Vaše těhotenství

Možná jste si všimla, že se vám každý, od tchyně až po úplně cizí lidi, snaží ohledně vašeho těhotenství radit. Jak často a jak náročné byste měla provádět cvičení, co byste měla jíst, jestli byste měla pracovat – zdá se, že žádné téma není tabu! Nevyžádané názory vám mohou být nepříjemné, zkuste se proto nad ně povznést a netrapte se tím, že musíte svá rozhodnutí vysvětlovat. Možná vám pomůže jednoduchý trik: „Díky, budu to mít na paměti.“ Uvědomte si, že lidé jsou vždy nadšení, když je na cestě miminko, a své rady míní dobře. Nenechte se také zaskočit tím, že „na ulici“ vyslechnete radu, která se liší od doporučení vašeho lékaře, jelikož řada lékařských názorů se v průběhu let změnila! Pokud se vám občas točí hlava, není se co divit! Vaše srdce pracuje s o 40 až 50 procent větším nasazením, než tomu bylo před otěhotněním. V kombinaci s tlakem vaší rostoucí dělohy na žíly můžete mít občas pocity na omdlení, obzvláště když rychle vstanete. Tady je několik tipů a rad, jak se nesložit: • Často odpočívejte • Několikrát denně si lehněte na pár minut na levý bok, aby došlo ke zvýšení krevního oběhu • Mdloby může způsobovat také nízká hladina cukru v krvi, takže snězte trochu ovoce, to vás udrží na nohou (a zažene hlad) Největšího milníku v těhotenství dosáhnete – pokud už se tak nestalo – když ucítíte, jak vaše miminko kope. Nebudete pravděpodobně cítit žádné silné kopance (protože vaše miminko je ještě malé), ale jemné chvění, podobné pohlazení od motýlích křídel.

Rady odborníků

Vzhledem k tomu, že se během těhotenství mění váš poševní výtok, může být obtížné určit, jestli jste se nenakazila infekcí. „Většina těhotných žen zaznamená mléčně bělavý výtok, který se nazývá leukorea,“ říká Elaine Zwellingová, R.N., Ph.D. „Leukorea je normální a s blížícím se termínem porodu se její množství zvětšuje.“ Pokud by však výtok změnil barvu a konzistenci nebo pokud by jej provázelo podráždění či nepříjemný zápach, můžete mít infekci, o níž je třeba informovat svého lékaře.

Souhlas pro soubory cookies