10. týden těhotenství

Vaše miminko

Vývoj paží a nohou byl velkou novinkou minulého týdne, tento týden však patří jenom uším. Koncem tohoto týdne se dokončí vývoj vnějších uší, které jsou v tuto chvíli umístěné ve spodní části hlavy. Jak se však bude hlava zvětšovat, přesunou se na správné místo, kam patří, tedy po obou stranách hlavy. Již brzy se také stane váš hlas nejoblíbenějším zvukem pro vaše děťátko! Oči vašeho maličkého se rovněž vyvíjejí. Existuje již základní struktura zraku a oční víčka začínají překrývat oči, které se stále ještě nacházejí po obou stranách hlavy. Díky částečně se vyvíjejícím kostem a prodlužujícím se končetinám nyní plod váží okolo 2,5 gramu a od hlavy ke spodní části (k zadečku) měří 2 až 3 centimetry. I když se první zoubky vašemu miminku prořežou dásněmi až několik měsíců po jeho narození, droboučké zárodky těchto malých nástrojů pro mělnění stravy se již začínají tvořit. Při narození bude mít vaše děťátko základ pro 20 mléčných zubů, které budou čekat na prořezání v průběhu několika prvních let života, a pod dásněmi se mu také budou vyvíjet trvalé zuby.

Vaše těhotenství

Přibližně od této chvíle začíná vaše srdce pumpovat do žil více krve – a do 32. týdne těhotenství bude vaše tělo obsahovat o 40 až 50 procent více krve než před otěhotněním! Jak lze přepokládat, zvětšený objem krve je nezbytný pro zásobení dělohy a placenty potřebným množstvím krve. Když mluvíme o krevním oběhu, opatření pro jeho zlepšení, která teď přijmete, vám v pozdějších fázích těhotenství mohou pomoci zamezit vzniku křečových žil. Každodenní procházky, ležení na levém boku, zvedání nohou (s podepřenými koleny), sezení bez zkřížených nohou – to vše vám může pomoci zamezit zpomalení cirkulace krve.

Rady odborníků

„Pokud jste v dětství prodělala neštovice, předáte své ochranné protilátky miminku v době, kdy je ještě v děloze,“ říká Dr. Suzanne Dixonová. „Existují však situace, kdy je třeba přijmout zvláštní opatření – například pokud jste jako dítě neštovice neprodělala.“

Souhlas pro soubory cookies