24. týden těhotenství

Vaše miminko

Váš malý gymnasta tento týden váží až 600 gramů a měří mezi 25 a 28 centimetry – což je zhruba velikost žlutého melounu. Pokud by si vaše miminko mohlo prohlédnout svoji hruď, dostalo by první lekci z anatomie. Jeho pokožka je totiž stále tenká a průsvitná, takže skrze ni lze vidět žíly, kosti i orgány, které jsou pod ní. V průběhu dalších měsíců jeho pokožka zesílí natolik, že už nebude průhledná. I když má vaše miminko ještě pevně zavřené oči, všechny jejich části jsou už plně vyvinuté, včetně sítnice, která svůj vývoj dokončí v průběhu příštího měsíce. Duhovka, zbarvená část oka, ještě stále neobsahuje žádnou pigmentaci. Očička se vašemu děťátku zbarví během několika následujících měsíců, jejich konečný odstín se však ustálí až po narození.

Vaše těhotenství

Od této chvíle si již musíte začít dávat pozor na příznaky předčasného porodu. Mezi nejběžnější symptomy patří křeče, které připomínají menstruační, změněný vaginální výtok, tupá bolest v křížové oblasti zad, děložní kontrakce, tlak na oblast pánve (jak na ni miminko tlačí) nebo únik či výtok tekutiny z pochvy. Hodně těchto problémů, jako například bolest zad nebo mírné kontrakce, může samozřejmě představovat pouze obvyklé těhotenské potíže. Měla byste však svému tělu naslouchat – pokud se tyto příznaky vyskytují často nebo nevymizí poté, co se napijete trochu vody nebo džusu a na hodinu si lehnete, neprodleně zavolejte svému lékaři. A mějte na paměti, že pokud dojde k úniku nebo výtoku tekutiny z pochvy, musí vás ihned prohlédnout lékař. Rovněž tatínkové procházejí během těhotenství obrovskými změnami, i když fyzicky na nich nejsou tak zřetelně vidět jako na vás. Váš partner bude možná hledat novou vizáž – nechá si narůst bradku nebo knírek nebo změní účes – anebo se začne věnovat úplně novým aktivitám. Tímto způsobem se připravuje na tuto báječnou, i když často trochu obávanou etapu dospělosti. Právě teď nastal ten správný čas promluvit si o blížících se změnách a o tom, jak nové role rodičů ovlivní váš vzájemný vztah.

Rady odborníků

Spolu s tím, jak vám roste bříško, budete muset pravděpodobně provést některé úpravy při řízení auta. „Přesvědčte se, že se vám spodní část bezpečnostního pásu opírá o pánevní kosti pod bříškem,“ říká Dr. Suzanne Dixonová. „Vrchní část pásu by měla jít od ramene nad bříškem k pánvi, nikoli přes bříško.“

Souhlas pro soubory cookies