22. týden těhotenství

Vaše miminko

Vaše chytré miminko může stejně jako při řešení složitého matematického příkladu soustředěně krčit čelíčko. A nyní už má dokonce obočí, které mu v tom pomáhá! Stejně jako vlásky na hlavě ani tyto jemné chloupky ještě neobsahují žádný pigment – jsou čistě bílé. Oční víčka miminka jsou už plně vyvinutá, do zhruba 28. týdne však zůstávají zavřená. V těchto dnech asi bude nejoblíbenější činností vašeho děťátka skákat s roztaženýma ručičkama a nožičkama. Nyní už ruce a nohy miminka dosáhly svých konečných proporcí a drobeček je s vervou procvičuje – kope, napíná je a tleská ručičkama. Na rukou už jsou nehty, které nyní plně překrývají konečky prstů, takže vypadají stejně jako ty vaše. A neustále rostou. I když vaše miminko nyní měří více než 24 centimetrů, váží pouze kolem 370 gramů – což je zhruba velikost papáji. V této fázi vývoje tvoří tělesný tuk pouze 1 procento z celkové váhy. Nikoli však na dlouho! Od tohoto okamžiku začne miminko nabírat tukové vrstvy, díky nimž si bude vytvářet a udržovat tělesnou teplotu. Tuk vašeho maličkého se hodně podobá tomu, který v průběhu těhotenství nabíráte vy. Říká se mu hnědý tuk a rychle se přeměňuje na energii a dorovnává vám oběma její případný nedostatek.

Vaše těhotenství

Navzdory občasným drobným obtížím a bolestem představuje tato část těhotenství skvělé období! Bříško vám vyrostlo dost na to, abyste se skutečně „cítila“ těhotná, a už o tom ví také zbytek světa (ještě ale nejste tak objemná, abyste měla problém dostat se z křesla nebo si zavázat boty). Ranní nevolnosti už pravděpodobně ustoupily a vrátila se vám chuť k jídlu – možná až moc! Užijte si toto období co nejlépe. Obecně se možná cítíte skvěle, všichni však čas od času onemocníme. Pokud na vás přijde nachlazení nebo chřipka, ze všeho nejdříve o tom informujte svého lékaře. Neužívejte žádné volně prodejné léky bez souhlasu svého lékaře. Na podporu rychlého uzdravení zvyšte příjem tekutin a snažte se pravidelně jíst. Všichni jsme už slyšeli (od lékařů i od našich babiček) o tom, jaké zázraky dokáže slepičí/kuřecí vývar. Je horký, tekutý a výživný – má tedy všechno, co v době nemoci potřebujete. Vašemu miminku neublíží, když nebudete pár dnů pořádně jíst, vy se však mnohem rychleji zotavíte, dostanete-li nějakou výživu.

Rady odborníků

S postupujícím těhotenstvím možná začnete mít také bolesti v oblasti pánve. „Bolest v oblasti pánve, k níž patří rovněž stydká spona – kloubní spojení uprostřed vaší stydké kosti – se v období těhotenství vyskytuje často,“ vysvětluje odbornice a registrovaná zdravotní sestra Elaine Zwellingová. „Těhotenské hormony uvolňují vaše klouby, aby se vám při porodu mohly roztáhnout kosti v oblasti pánve. Díky tomu se zvyšuje vaše pružnost, zároveň to však může vyvolávat určité bolesti!“

Souhlas pro soubory cookies