23. týden těhotenství

Vaše miminko

Teď když se vašemu miminku zpevnily ušní kůstky, může vás slyšet a vašemu hlasu dává přednost před jakýmkoli jiným zvukem. Denně se svým miminkem mluvte, čtěte mu nebo mu zpívejte. Pokud vám připadá hloupé číst svému bříšku, pak si připomeňte, že čím více bude miminko slyšet váš hlas, tím známější pro něj po narození bude! Vaše miminko vypadá jako drobounký, hubený novorozenec. Váží nyní asi 500 gramů a měří 23 až 25 centimetrů – což je přibližně délka malé panenky. Plodová voda, která vaše děťátko obklopuje, představuje dokonalé prostředí pro jeho vývoj ve zdravého novorozence. Slaná tekutina udržuje miminko v teple, chrání ho před infekcemi a dostatečně ho nadnáší, takže si v ní může procvičovat své vyvíjející se tělíčko. V této době obsahuje plodový vak asi půl litru tekutiny, která se každé tři až čtyři hodiny obnovuje.

Vaše těhotenství

Pokud jste se ještě nezapsala na předporodní kurzy, je čas tak učinit, jelikož tyto kurzy se mohou rychle naplnit. Většina programů začíná ve 32. týdnu těhotenství. Vhodné je zapsat se do kurzu, který končí minimálně několik týdnů před vaším termínem porodu, a to pro případ, že by se váš drobeček rozhodl přijít na svět dříve. V této fázi těhotenství se postarejte o to, abyste měla dostatek železa. Je totiž důležité pro tvorbu červených krvinek, které napomáhají oběhu kyslíku u vás i u miminka. Řada žen trpí před otěhotněním mírnou formou anémie a 20 procent těhotných žen se léčí s anémií způsobenou nedostatkem železa. Symptomy anémie (jež mohou být sotva zřetelné) zahrnují únavu, slabost, zrychlený dech a pocity na omdlení. Abyste se mohla vypořádat s anémií způsobenou nedostatkem železa, je třeba zařadit do svého jídelníčku potraviny, které jsou na železo bohatší! K takovým potravinám patří červené maso, třtinová melasa, čočka a listová zelenina, jako například špenát a kapusta. Většina žen bude muset také užívat doplňkové železo, které je zpravidla obsaženo ve vitamínových přípravcích pro těhotné ženy. Je také velice důležité, aby vám při každé návštěvě těhotenské poradny gynekolog změřil krevní tlak. Ten bývá během těhotenství zpravidla o něco vyšší v důsledku většího objemu krve a síly srdečních stahů. Postarejte se o to, abyste měla krevní tlak v pořádku, jedině tak budete vy i vaše miminko zdraví a budete moci směle vykročit do třetího trimestru.

Rady odborníků

Teď když už je na vás těhotenství vidět, se možná začnete strachovat, abyste se do rostoucího bříška neuhodila. „Děloha a amniotický vak poskytují vašemu plodu skvělý polštář,“ říká odbornice a registrovaná zdravotní sestra Margaret Comerfordová Fredová. „Máte-li však obavy, je vždy nejlepší poradit se s lékařem.“

Souhlas pro soubory cookies