16. týden těhotenství

Vaše miminko

Velkou událostí minulého týdne byl růst chloupků na těle a případně vlásků na hlavě miminka. Díky silnějším svalům pracuje vaše miminko tento týden na zvedání hlavičky a krku z jejich zakřivené polohy. Děťátko je schopné trochu se napřímit, čímž se vytváří předpoklad pro sezení. Váš plod také často pohybuje rukama a nohama. Tohle cvičení by mohlo vyvolat i pocení, jelikož potní žlázy se už vytvořily (vaše děloha samozřejmě udrží správnou teplotu). Někdy mezi tímto obdobím a 20. týdnem těhotenství možná poprvé ucítíte pohyby. Nedělejte si však starosti, pokud byste ještě nic necítila. Vaše miminko je pořád velmi malé – na délku měří asi 11 až 12 centimetrů a váží zhruba 85 gramů – asi jako avokádo, což znamená, že v této době nemusíte kvůli polštáři plodové vody pohyby cítit.

Vaše těhotenství

Většina gynekologů doporučuje spát v průběhu těhotenství na boku. Panuje názor, že při ležení na zádech se může zvyšovat tlak na dutou žílu (která vrací krev do srdce). Navíc se vám mohou kvůli spaní na zádech zhoršit bolesti zad, zvlášť kvůli přibývání na váze. A samozřejmě je také obtížné na rostoucím bříšku spát, i kdybyste chtěla. Stojí tedy za to si na spaní na boku zvyknout. Nejlepší je ležet na levém boku, protože tak se zvyšuje krevní oběh, což napomáhá minimalizovat nebezpečí vzniku edému (otoku), křečových žil a dalších zdravotních potíží, které vznikají v důsledku špatného krevního oběhu. Hodně žen shledává, že je spaní na boku s velkým polštářem mnohem pohodlnější. Můžete také zkusit překřížit horní nohu přes spodní, což vám pomůže se v poloze na boku udržet. Těhotenské hormony způsobují hromadění tekutiny v plicích, takže je pro vás obtížnější zhluboka dýchat. V pozdějších fázích těhotenství se tento problém ještě zhorší kvůli rostoucí děloze, která začne tlačit na vaši bránici a zmenší prostor, do něhož se mohou plíce rozpínat. Dušnost nepředstavuje pro vaše miminko žádné riziko, pokud by vás však problém se zadýcháváním znepokojoval, promluvte si o tom se svým lékařem.

Rady odborníků

„Nejnovější průzkumy ukazují, že zhruba v tomto období – okolo 16. týdne – začíná vaše miminko slyšet zvuky a reagovat na ně,“ říká Dr. Suzanne Dixonová. „Asi za dva měsíce bude vaše miminko schopné reagovat na váš hlas!“

Souhlas pro soubory cookies