20. týden těhotenství

Vaše miminko

Minulý týden začal pokožku vašeho miminka pokrývat mázek. Tento týden je děťátko touto krémovitou látkou zcela pokryté, takže je jeho jemná pokožka chráněná před vlivy plodové vody. Vaše miminko zatím začíná všemi smysly skutečně vnímat svět kolem sebe – i když je dosud velice omezený. Jeho mozek po celou dobu pracoval a rozvíjel nervová centra, která jsou určena jednotlivým smyslům a která se nyní probouzejí k činnosti. Více reaguje na změny v okolním světě: na vaši činnost, zvuky v okolním prostředí, a dokonce i na chuť plodové vody. Vaše miminko váží asi 213 až 255 gramů a měří přibližně 22 centimetrů – zhruba jako banán. Asi jste už zaznamenala, jak se miminko ve vašem bříšku kolébá, poskakuje a kope. Teď možná rovněž zaregistrujete rytmické trhavé pohyby. Ne, děťátko si nepodupává do rytmu, ale má škytavku! Většina miminek v děloze škytá z důvodu křečí nedozrálé bránice. Proti škytavce miminka nelze dělat nic, není to však ani potřeba – neublíží mu totiž ani teď, ani po narození. Po vytvoření základu vlasů před několika týdny se vaše miminko posune k dalšímu vývojovému stupni: růstu vlasů. A v tomto případě se nejedná o chmýří (lanugo) – jde už o skutečné vlásky! Nepředstavujte si však ještě žádnou bujnou hřívu. Většina těchto vlásků začne dva týdny po porodu vypadávat. Není třeba se ale obávat – vašemu drobečkovi postupně vyrostou stálé vlasy, které budou mít pravděpodobně světlejší barvu než vlásky při narození. Na jiném místě v hlavě miminka jsou už nyní plně vytvořeny kůstky vnitřního ucha a také nos začíná nabývat svého rozpoznatelného tvaru.

Vaše těhotenství

Gratulujeme – jste v polovině svého těhotenství! Za čtyři a půl měsíce jste ušla dlouhou cestu. Vaše děloha se oproti původní výšce zvětšila třikrát. Na kontrole u lékaře vám bude vrchol dělohy s největší pravděpodobností dosahovat až k pupíku. Od tohoto okamžiku až do porodu vaše děloha povyroste už asi jen o jeden centimetr za týden. Už jste měla možnost vidět své miminko? Ultrazvuk v polovině těhotenství se zpravidla provádí v době mezi 18. a 22. týdnem. Váš lékař může chtít provést ultrazvuk z nejrůznějších důvodů: kvůli kontrole, jak miminko roste a vyvíjí se, potvrzení termínu porodu, prověření případného výskytu některých vrozených vad a posouzení, zda jsou placenta a pupeční šňůra v pořádku. Díky ultrazvuku budete mít možnost přepočítat miminku prstíky na rukou a nohou, zjistit pohlaví miminka (pokud ho budete chtít znát) a ujistit se, že je všechno v pořádku. S tímto prvním pohledem na vašeho malého akrobata (kvůli jehož skopičinám nemůžete v noci často spát) získá vaše nadcházející rodičovství samozřejmě reálnější obrysy. Požádejte lékaře o vytištění fotky z ultrazvuku a zařaďte ji jako první do alba svého děťátka!

Rady odborníků

Pokud ve svém životě prožíváte hodně stresu nebo máte stresující zaměstnání, udělá vám i miminku dobře, když si najdete více příležitostí k odpočinku. „Určitá hladina stresu je pro nás užitečná – stimuluje nás k činnosti – neustálý stres však může mít negativní vliv nejen na vás, ale i na vaše miminko,“ říká odbornice a registrovaná zdravotní sestra Elaine Zwellingová.

Souhlas pro soubory cookies