25. týden těhotenství

Vaše miminko

Pokožka vašeho miminka je stále ještě tenká, zvrásněná a bledá, každým dnem je však díky tuku a svalům, které se postupně utvářejí, o něco buclatější. Právě v této době vznikají pod pokožkou vašeho děťátka drobné cévy zvané kapiláry, které kůži dodají růžový nádech. Miminko stále polyká plodovou vodu a neustále roste! Ve 25. týdnu měří 30 až 33 centimetrů a váží okolo 670 gramů – což je zhruba velikost květáku. V tomto období se začíná členit mozková kůra vašeho maličkého do jednotlivých vrstev. Většina aktivit je zatím ještě řízena jinými částmi mozku, které se vyvinuly mnohem dříve. Lidská mozková kůra je nejpropracovanější a nejrozvinutější mozkovou strukturou v celé živočišné říši, díky čemuž jsme schopni přemýšlet, plánovat a vnímat složité vjemy.

Vaše těhotenství

Máte pocit, jako by začínalo být u vašich orgánů těsno? Není divu: vaše děloha má nyní velikost asi jako fotbalový míč. Od stydké kosti směrem nahoru k místu zhruba uprostřed mezi vaším pupíkem a hrudní kostí (kost, k níž jsou připevněna žebra) má průměr asi 25 centimetrů. Neustálá potřeba chodit na malou vám může jít v této době taky pěkně na nervy. Jde skutečně o jednu z nejotravnějších těhotenských obtíží. Jakmile se po návratu z toalety usadíte, už tam musíte jít zase! I když to může být někdy nepříjemné, určitě si zajděte vyprázdnit močový měchýř hned, jak ucítíte potřebu. Během těhotenství často dochází k infekcím močových cest, které může způsobovat nebo zhoršovat zadržování moči nebo neúplné vyprazdňování močového měchýře. Jedním z příznaků infekce močových cest je potřeba častého močení. Dalším je pak naléhavý pocit, že nutně potřebujete na malou, ale na toaletě žádnou moč nevylučujete. Rovněž můžete při močení pociťovat pálení nebo bolest, případně může vaše moč nepříjemně zapáchat. V případě, že se u vás tyto příznaky vyskytnou, ihned kontaktujte svého lékaře. Infekce močových cest lze snadno léčit, pokud však jejich léčbu během těhotenství zanedbáte, mohou způsobit různé problémy.

Rady odborníků

Budí v noci partnera vaše chrápání? „Jedná se o běžnou těhotenskou obtíž,“ říká odbornice a registrovaná zdravotní sestra Elaine Zwellingová. „Zvýšená hladina estrogenu ve vašem těle vede k ucpanému nosu, což pak může způsobovat chrápání.“ Zkuste pro vyčištění nosních dutin teplé inhalace – nebo i nosní pásky proti chrápání!

Souhlas pro soubory cookies