26. týden těhotenství

Vaše miminko

Tento týden se vašemu miminku začínají otvírat nosní dírky, takže může za pomoci svalů a plic začít trénovat dýchání. Samozřejmě nemá pro nádech k dispozici žádný vzduch, takže místo toho „nadechuje“ a „vydechuje“ plodovou vodu. V okamžiku narození z něj bude už profesionál! Vaše miminko rovněž posiluje některé polykací svaly – rty a ústa. Jeho sací reflex je tak silný, že když se mu dostane ručička k obličeji, začne si cucat palec nebo prsty. Ultrazvukové snímky často v děloze zachycují miminko, jak si saje palec. Některé děti se dokonce narodí s puchýřky na prstech, rtících či rukou, které jsou způsobené právě sáním! Sání představuje pouze jeden z více než 70 reflexů, s nimiž se vaše miminko narodí. Ve 26. týdnu vaše miminko už měří okolo 34 až 36 centimetrů a váží přibližně 780 gramů – asi jako hlávkový salát! Uchopování je dalším z uvedené řady reflexů. Zkuste podat novorozenci prst a překvapí vás síla jeho stisku. Svůj mohutný stisk nacvičuje vaše miminko právě teď. Jako oblíbená hračka mu k tomu slouží pupeční šňůra, za kterou radostně tahá a trhá s ní – nemusíte se však ničeho obávat! Pupeční šňůra je k tomu skvěle uzpůsobená.

Vaše těhotenství

Mějte na paměti: vaše miminko jí s vámi z jednoho talíře, takže je třeba i nadále dbát na to, co jíte – a jak často jíte! Správně jíst musíte také kvůli vlastnímu zdraví. Nízká hladina krevního cukru může způsobovat závratě, třes a únavu. Menší a časté porce vám pomohou udržet hladinu cukru v krvi stabilní. Pokud vyrazíte ven, vezměte si s sebou malou svačinku, jako například ovoce nebo jogurt, abyste měla v případě zdržení něco výživného k zakousnutí. Řada žen chce vědět, jestli mohou v těhotenství jíst kořeněná jídla. Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď. Pokud máte ráda ostrá jídla a dobře je snášíte, pak je jezte i nadále! Pokud však zkoušíte jídlo, na které nejste zvyklá, může vám podráždit žaludek – a to bez ohledu na to, jestli jste těhotná, či nikoli – proto postupujte při zkoušení neznámé kuchyně opatrně.

Rady odborníků

„Pokud není vaše těhotenství vysoce rizikové, můžete s největší pravděpodobností pracovat až do nástupu na mateřskou dovolenou,“ říká odbornice a registrovaná zdravotní sestra Margaret Comerfordová Fredová. Existují však pravidla, jimiž byste se měla každý den řídit, abyste se až do porodu cítila v pohodě. Patří k nim například časté protahování nohou na podporu krevního oběhu a minimalizace otoků.

Souhlas pro soubory cookies