27. týden těhotenství

Vaše miminko

Po více než čtyřech měsících, kdy byla oční víčka vašeho miminka pevně uzavřená, se oči otvírají. To znamená, i v závislosti na skutečnosti, že již funguje vizuální část mozku a většina struktury oka je již vytvořena, že si již vaše děťátko může prohlížet okolní svět, jakkoli je tento výhled omezený. Jednotlivé předměty sice ještě nerozezná, vnímá však světlo a stíny. Když budete sledovat pohyby svého miminka v bříšku, uděláte si poměrně dobrou představu o tom, jak vaše děťátko tráví své dny – i noci! Miminko ukolébáte v bříšku ke spánku houpáním úplně stejně, jako když si maminka vezme miminko do náruče. Vaše běžné denní činnosti vám možná jako houpání nepřipadají, plodová voda však představuje jakýsi polštář, díky němuž vaše miminko necítí nic jiného než jemné pohupování. Děťátko tedy bude pravděpodobně spát více během dne. Ale v noci, až se uložíte ke spánku a budete chtít odpočívat, to bude zřejmě úplně jiná písnička. To miminko najednou ožije a začne se dobře bavit! V průběhu příštího měsíce přibere vaše děťátko asi 450 gramů. Tento týden měří od temene hlavičky po zadeček zhruba 25 centimetrů a váží okolo 57 gramů – což je zhruba velikost tuřínu. I když roste rychle, má ještě nedozrálý mozek a plíce.

Vaše těhotenství

Vaše prsa se budou během těhotenství (i po něm) měnit. Oproti prvnímu trimestru, kdy vám prsa začala natékat, se asi ještě trochu zvětší. Hodně žen zjišťuje, že ke změnám dochází také na jejich prsních dvorcích – tmavých místech kolem bradavek. V prvním trimestru vám prsní dvorce pravděpodobně ztmavly. Nyní se může tmavě zbarvená pokožka rozšířit až za prsní dvorce. Říká se tomu tzv. druhotný prsní dvorec, který může zakrývat polovinu prsu. Nikdo neví jistě, proč k tomuto jevu dochází, řada odborníků se však domnívá, že tmavá pokožka má svůj význam – pro novorozence je snazší najít bradavku během kojení. Jedná se o dočasnou změnu, která může trvat po dobu až 12 měsíců od porodu. Pokud jste jako většina těhotných žen, zdají se vám mimořádně živé až bizarní sny, jen co usnete: Porodíte dospělého syna. Rodíte a porodíte koťata! Držíte v náručí novorozence, který najednou otevře ústa a řekne: „Mám tě rád, mami.“ Podivné sny jsou normální! Nemusí se vám však zdát jen o vašem těhotenství a dítěti. Řada žen uvádí, že jsou jejich sny během těhotenství plné divokých dobrodružství a zvláštních příhod. O co jde? Za dramatické sny v těhotenství mohou hormony, které se vyskytují ve vašem těle ve zvýšené míře. Tyto sny mohou být také prostě důsledkem uvolnění vaší mysli, která se musí vypořádat s celou škálou myšlenek a emocí, jež v tomto období prožíváte. Ať už je příčina jakákoli, užívejte si svá noční dobrodužství a neberte je příliš vážně!

Rady odborníků

Jíst za dva neznamená jíst dvakrát tolik než obvykle! To platí zejména v případě, kdy dojde na živiny, jako jsou například bílkoviny. „Pokud chcete uspokojit potřebu bílkovin, kterou máte v průběhu těhotenství vy i vaše dítě, měla byste jíst ‚kvalitní‘ bílkoviny,“ říká registrovaná zdravotní sestra a odbornice Margaret Comerfordová Fredová. I když můžete mít pocit, že jíst všechno, co je „zelené“, představuje zdravější a lepší volbu, Freda nabádá k opatrnosti: „Většina živočišných bílkovin jsou kvalitní bílkoviny, na rozdíl od většiny bílkovin rostlinného původu.“

Souhlas pro soubory cookies