21. týden těhotenství

Vaše miminko

Tlukot srdíčka vašeho miminka je každým dnem silnější a hlasitější! Ještě před několika týdny potřeboval váš lékař k poslechu srdíčka speciální Dopplerův přístroj. Nyní postačí pouhý stetoskop. Pokud si chcete poslechnout tlukot srdce svého miminka doma, zakupte si jednoduchý stetoskop v lékárně nebo ve zdravotnických potřebách (tatínek, sourozenci i prarodiče si jej možná také rádi poslechnou). Možná pro vás bude těžké odlišit tep děťátka od toho vašeho. Soustřeďte se a uslyšíte rychlejší rytmus – frekvence tlukotu srdce miminka je 120 až 160 tepů za minutu, což je zhruba dvakrát rychlejší než vaše. Pátrejte po zvucích, které připomínají cválající koně. Vaše miminko váží něco mezi 283 a 369 gramy a na délku měří okolo 23 centimetrů, což odpovídá délce a váze velkého banánu nebo mrkve. Spolu s tím, jak vaše miminko dále roste, začíná již spát a bdít v lehce znatelných cyklech. Obrázky z ultrazvuku ukazují, že se nenarozené děti dokonce mohou ukládat ke spánku do oblíbené polohy. To vaše si třeba přitáhne bradičku k hrudi nebo si bradičku podepře spojenýma rukama anebo si opře hlavičku směrem dozadu.

Vaše těhotenství

Bolesti zad, zvláště v oblasti bederní páteře, jsou během těhotenství poměrně časté. A není se čemu divit – vaše zvětšující se děloha vám posouvá těžiště a tlačí bederní oblast vpřed. Zároveň vám hormon relaxin uvolňuje všechny klouby a vazy v těle – včetně vazů, které spojují pánevní kosti s páteří. Toto uvolňování kloubů je užitečné kvůli blížícímu se porodu: umožní totiž roztažení pánve tak, aby tudy prošla hlavička vašeho miminka. Zároveň však může v několika nadcházejících měsících způsobovat bolesti zad! Chcete-li si od bolesti zad trochu ulevit, proveďte ve svém denním režimu tyto změny: Kdykoli se posadíte, ať už k televizi nebo práci, mírně si podložte a zvedněte nohy. Až se budete chtít zase postavit, například k vaření nebo mytí nádobí, položte si jednu nohu na malý schůdek. Tím bederní páteři trochu ulevíte. Bude-li to možné, dopřejte si teplou (nikoli však horkou) koupel. Pokud vaše bolesti zad nebudou chtít ustoupit, určitě se obraťte na svého lékaře.

Rady odborníků

Ovoce a zelenina představují během těhotenství vynikající zdroj vitamínů a minerálů, co však dělat, když se jim váš žaludek vzpírá? „Buďte kreativní,“ radí odbornice a registrovaná zdravotní sestra Margaret Comerfordová Fredová. „Pijte zeleninové džusy (nebo směsi) nebo vyzkoušejte různé zálivky – například sýrovou – které chuť zeleniny potlačí.“

Souhlas pro soubory cookies