38. týden těhotenství

Vaše miminko

Vaše miminko je už nyní považováno za donošené, a to i přes to, že vám do stanoveného termínu porodu zbývají ještě dva týdny. Osmdesát pět procent miminek se narodí v období buď dvou týdnů před stanoveným termínem porodu, nebo dvou týdnů po tomto datu. S největší pravděpodobností tedy porodíte někdy během následujících 4 týdnů! To však nutně neznamená, že byste měla všeho nechat a jen čekat, až porod začne – váš drobeček se klidně může rozhodnout, že si dá trochu na čas. Rychlost růstu vašeho miminka se již zpomaluje, stále však dělá pokroky: jeho délka se pravděpodobně blíží 50 až 51 centimetrům a váží přibližně 3150 gramů. Od této chvíle je to stejné, jako kdybyste ve svém bříšku nosila celou dýni! Zatímco vy čekáte na první příznaky začínajícího porodu, vaše miminko se zbavuje lanuga, jemných chloupků, které mu po několik měsíců pokrývaly tělo. Možná mu při narození ještě trocha chmýří zbude na ramínkách, čelíčku a krčku. Rovněž se mu ztratí většina mázku (ne-li všechen), mazlavé látky podobné vosku, která chránila jeho pokožku před účinky plodové vody. Co se ale stane s oloupaným mázkem a lanugem? Část se dostane do střev vašeho miminka, kde se stane součástí mekonia neboli smolky. Smolka je zeleno-černá hmota připomínající dehet, která bude tvořit obsah první stolice vašeho děťátka po narození. Rovněž se skládá z mrtvých buněk, plodové vody a odpadu, který vyloučila játra, slinivka a žlučník vašeho miminka. Ledviny vašeho děťátka už také filtrují nějaké odpadní látky, plně však začnou fungovat až po narození.

Vaše těhotenství

Jak vaše děťátko roste, tlačí vám stále více na močový měchýř, který je nyní zmáčknutý a placatý jako lívanec. Asi musíte chodit na toaletu častěji, než byste si kdy uměla vůbec představit! Jistě je to velice nepohodlné, nepřestávejte však pít vodu, aby váš organizmus zůstal dobře hydratovaný. Připravte si k ruce velkou láhev vody, abyste si ušetřila cestu do kuchyně (a zachovala energii pro cesty na toaletu). Je čas znovu si projít poznámky z předporodního kurzu a promyslet si, v jaké poloze budete chtít rodit. Některým ženám vyhovuje při kontrakcích stát, zatímco jiným pomáhá poloha na kolenou s opřenýma rukama. Další zase tráví spoustu času v houpacím křesle. Bez ohledu na to, kterou polohu si nakonec zvolíte, je dobré si již nyní natrénovat různé polohy – vy ani váš partner si už při samotném porodu nemusíte vzpomenout na všechny možnosti! Koupili jste už miminku autosedačku? Pokud ne, je čas ji nyní zakoupit! Musíte mít sedačku, která se instaluje do polohy proti směru jízdy – ta zajistí bezpečný převoz vašeho miminka z porodnice domů, který je v souladu s předpisy. Nezapomeňte: pouze 5 procent miminek se rodí ve stanovený den porodu, takže toto je přesně ten případ, kdy je lepší plánovat dopředu.

Rady odborníků

Až začnete rodit, asi nebudete mít hlad. Pokud byste však potřebovala něco sníst, zvolte něco lehkého. „U některých žen léky proti bolesti nebo samotná intenzita porodu vyvolají žaludeční nevolnost. Pokud mají plný žaludek, může nevolnost vést ke zvracení,“ říká odbornice a registrovaná zdravotní sestra Elaine Zwellingová. „Jako svačina se nejlépe hodí potraviny, které neobsahují tuk, a jsou proto rychle stravitelné, jako například samotné těstoviny, tousty a čisté masové vývary.“

Souhlas pro soubory cookies