37. týden těhotenství

Vaše miminko

Vaše děťátko už pravděpodobně měří více než 48 centimetrů a váží mezi 2700 a 2900 gramy, blíží se tedy své porodní váze. I tak je těchto pár posledních týdnů velice důležitých! Miminko každý den nabírá asi 14 gramů tuku, který jeho tělíčku pomáhá regulovat teplotu a udržovat rovnoměrnou hladinu cukru v krvi. Mozek (a lebka), v níž je uložen, pokračují ve svém růstu. Klesá vám v těchto dnech miminko v bříšku? Možná vám připadá, jako by vám propadlo až k pánevní kosti – a ve skutečnosti tomu tak skutečně může být. K takovému poklesu, jemuž se říká odlehčení, může dojít několik týdnů před tím, než se vaše miminko narodí. Nová poloha v nižší části břicha může trochu ulevit vašim splácnutým plicím a bránici, díky čemuž se vám bude snadněji dýchat.

Vaše těhotenství

Pokles miminka může být však požehnáním i pohromou. Dobrou zprávou je, že se vám může lépe dýchat. Tou špatnou zprávou je, že můžete pociťovat větší tlak v podbřišku a v oblasti pánve. Zároveň se vám s poklesem miminka změní těžiště, takže můžete být ještě nemotornější než dříve! Máte už sbalenou tašku do nemocnice? Pouze 5 procent dětí se rodí přesně ve stanovený den, takže je praktické připravit si ke dveřím tašku s věcmi do porodnice pro případ, že by se vaše miminko rozhodlo přijít na svět dřív! Zbytečnosti vynechejte: nezapomeňte, že si vše budete muset zase odnést zpátky domů, a navíc ještě povezete věci pro miminko. Budete potřebovat noční košili (neberte si svou nejlepší – mohla byste si ji ušpinit), pohodlný župan, protiskluzové pantofle nebo ponožky, dobře padnoucí kojící podprsenku, toaletní potřeby a oblečení na cestu z nemocnice pro sebe i miminko. Nebudete potřebovat šperky, kreditní karty a peněženku. Vezměte si však s sebou nějaký identifikační průkaz, průkazku pojištěnce a pár korun na noviny nebo svačinky. Připravte si také seznam telefonních čísel osob, kterým budete chtít radostnou událost oznámit. Seznam pro tatínka: nezapomeňte si s sebou vzít fotoaparát a náhradní sadu baterií. Také si sbalte oblečení na převlečení a toaletní potřeby. Porod může trvat dlouho a možná budete v poločase potřebovat nějaké osvěžení. Při týdenních návštěvách těhotenské poradny vám asi někdy v této době začne lékař vyšetřovat dno pánevní. Bude kontrolovat případné otvírání a zkracování hrdla děložního a pátrat po jakýchkoli příznacích blížícího se porodu. Děložní hrdlo se mnoha ženám začne otvírat nebo zkracovat již několik týdnů před skutečným začátkem porodu, u některých se však žádné příznaky porodu neprojeví až do chvíle, kdy už je třeba vyrazit do porodnice.

Rady odborníků

Pokud jste si pro své miminko ještě nepřipravila výbavičku, začněte s tím teď. „Při nákupu dětského oblečení hledejte věci s dostatečně velkým otvorem pro hlavičku, které se vám budou na miminko snadno oblékat,“ doporučuje Suzanne Dixonová, M.D., M.P.H. „Rovněž se vyhněte oblečení s ozdobnými prvky nebo šňůrkami, obojí představuje pro miminko riziko udušení.“

Souhlas pro soubory cookies