39. týden těhotenství

Vaše miminko

Vaše miminko se pilně připravuje na svůj velký příchod! Jeho systém žláz s vnitřní sekrecí, který má na starosti produkci hormonů, nabírá na rychlosti a chystá se na porod. Vaše maličké bude během porodu vylučovat více stresových hormonů než kdykoli jindy v celém svém životě. Jakmile přijde na svět, pomohou mu tyto hormony řídit tělní systémy, nyní již bez pomoci vaší placenty. Tyto neuvěřitelné změny vyžadují obrovské úsilí a velké množství energie, na to však bude vaše miminko připravené. Plíce vašeho miminka se rovněž nadále vyvíjejí, a to až do chvíle jeho narození. V této době se plíce pilně připravují a vytvářejí surfaktant, tedy látku, která při prvním nádechu pomůže oddělit spoustu vzduchových váčků a ochránit je před slepením. Ihned po tomto prvním hlubokém nádechu přijde zakvílení hodné operní divy! Zvuk křiku vašeho miminka představuje hořko-sladký zážitek; samozřejmě nikdo nemá rád zvuk, kterým děťátko vyjadřuje svůj strach nebo nepohodlí – nicméně hlasitý křik zároveň znamená, že miminko dobře dýchá. Slziček se ale ještě nedočkáte, slzné váčky totiž ještě při pláči neprodukují slzy. Ty se objeví až po několik týdnech. A není třeba se obávat, ani když se vaše miminko neohlásí typickým nářkem: některá miminka totiž při narození nepláčou. Důležité je, aby začalo dýchat.

Vaše těhotenství

Možná už jste zažila „poslíčky“ (Braxtonovy-Hicksovy kontrakce), jimiž se vaše tělo připravuje na skutečný porod. Teď již je vaše děťátko donošené a asi bude obtížné rozlišit tyto kontrakce (známé také jako falešný porod) od skutečného porodu. Pokud jsou stahy nepravidelné a při změně polohy nebo chůzi ustoupí, pak jde nejspíš o falešný porod. Nenechte se však zmást názvem. Tento falešný porod se může během několika minut změnit v porod skutečný! Pozorně sledujte čas mezi jednotlivými stahy; jakmile se již více než hodinu objevují v pravidelných pětiminutových intervalech, zavolejte lékaře. Pokud vám praskne plodová voda, což poznáte tak, že vám uniká nebo vytéká tekutina z vagíny, ihned volejte lékaře! Pokud jste se ještě nerozhodla, jakou metodu zmírnění bolesti při porodu zvolíte, budete-li chtít bolest mírnit, je nejvyšší čas se nad tím zamyslet nyní. Co se týče léků, existuje celá řada možností – některé léky porodní bolesti pouze utlumí, zatímco jiné je blokují v maximální míře. Nemusíte se samozřejmě hned rozhodnout definitivně, měla byste však vědět o všech možnostech a promluvit si o nich s lékařem ještě před porodem.

Rady odborníků

„Existují dva základní příznaky, které naznačují, že během jednoho nebo dvou dnů začnete rodit,“ říká odbornice a registrovaná zdravotní sestra Elaine Zwellingová. „Jedním ze signálů je prasknutí vaku s plodovou vodou. Druhým varovným signálem je krví zabarvený výtok hlenu – jde o hlenovou zátku, která uzavírala vaše děložní hrdlo.“

Souhlas pro soubory cookies