Kojení: Jak to udělat správně?

Suzanne Dixon

Mléko každé matky je složeno tak, aby přesně vyhovovalo jejímu dítěti, a je plné proteinů a látek proti infekci pro spokojenost a zdraví dítěte. Kojení může být radostí pro vás oba.

První kojení miminka doma jsou výjimečné chvíle. Žádné jiné momenty vás dva v prvním roce nesblíží tolik jako kojení. Samozřejmě, že dodávání živin, které děťátko tolik potřebuje k růstu a vývoji, je také úžasná věc, ale společně strávený čas je stejně tak důležitý. Zpočátku to chce získat trochu praxi, ale je celá řada důvodů, proč udělat pro kojení všechno.

Výhody pro maminku

Kojení je pro vás i vaše dítě rozhodně přínosem. Kromě toho, že navazujete se svým dítětem blízké pouto, kojení také pomáhá stimulovat hormony, které stahují dělohu zpět do její původní velikosti.

Kojení také napomáhá zhubnutí po skončení těhotenství, protože spotřebovává určitý druh tuku, který se v těhotenství na těle ukládá, než se stane součástí vašich tělesných tvarů. Kojením se tento tuk ztrácí tím správným tempem. Není totiž žádoucí po porodu prudce zhubnout.

Kojící matky potřebují 2,5 až 5 kg navíc ke své původní váze, aby bylo tělo během vyživování dítěte zdravé. Pokud prudce snížíte váhu, může to narušit tvorbu mléka, když dítě náhle vyroste a potřebuje víc jíst. Tato kila navíc se přirozeně vytratí během prvních šesti měsíců.

Co na začátku očekávat

Mateřské mléko se začne tvořit několik dnů po porodu. Do té doby se vám v prsou bude tvořit kolostrum, které bude vaše miminko pít místo mléka. Tato hustá nažloutlá látka je plná bílkovin a protilátek, které děťátku pomohou v boji s nemocemi.

Kolostrum má být úplně prvním jídlem vašeho miminka a také jeho první „imunizací“ proti nemocem. Má v sobě velkou zásobu vody a tuku, když tuto vzácnou tekutinu vypije. Jeho bříšku stačí v tomto věku čajová lžička tekuté stravy, takže se nasytí rychle.

Než se vytvoří plnohodnotné mléko, bude jíst děťátko v prvním dnu nebo dvou každou hodinu. Vašemu tělu to pomůže vytvořit dostatečné množství mléka, přesně namíru vašemu miminku. Za dva až čtyři dny se vaše tělo přizpůsobí této informaci a děťátku bude stačit jíst méně často, asi každé dvě až tři hodiny nebo 8 až 12x za 24 hodin.

Tvorba plnohodnotného mléka

Když kojíte, dobrá strava, spousta tekutin a odpočinek jsou zásadní. Spěte, když spí dítě, a pijte spoustu zdravých nápojů. Je vhodné mléko, voda a ovocná šťáva. A nezapomeňte na odpočinek.

Budete muset dodržovat zásady zdravé výživy, aby se vám mléko stále tvořilo, ale nepotřebujete nic speciálního. Někteří kojenci jsou dost citliví na některé věci ve stravě matky, ale většina prospívá bez ohledu na to, co jíte.

Vaše tělo v podstatě reaguje na hlad děťátka. Když nejí tolik, nebude se tvořit tolik mléka. Pokud jí hodně, bude se ho tvořit hodně.

Kdy krmit

Krmte své hladové novorozeně, kdy si řekne. Tedy kdykoli chce jíst. Během prvních dnů nebude moc jíst, protože má malý žaludek, ale přesto bude vyžadovat časté kojení. Většina kojenců potřebuje 10 až 12 krmení za 24 hodin nebo jedno krmení za 1 až 3 hodiny. Když se vám mléko začne tvořit, probuďte děťátko na kojení, pokud spí déle než tři hodiny během dne nebo čtyři hodiny během noci. Jinak se probudí moc hladové a nebude dobře jíst. Až se vše ustálí, bude se probouzet podle potřeby.

Kdy má dost?

Stejně jako jiné maminky, ani vy si nebudete jistá, kdy už má děťátko dost. Pokud slyšíte, jak při kojení polyká, ještě pije. Dalším znamením je, jak dobře po jídle spí. Jestliže má plné bříško a suchou plenku, nejspíš hned po krmení usne.

Další znamení, že je děťátko najedené dosyta:

• Bude mít asi šest mokrých plenek denně a po vytvoření mléka 2x až 5x žlutavou stolici až do šesti týdnů věku. Některá miminka zpracovávají mateřské mléko tak pilně, že nemají stolici příliš často. • Moč má světle žlutou, ne tmavou nebo oranžovou. • V prsou máte po každém kojení pocit vyprázdnění.

Během prvního týdne života se očekává, že dítě ubude na váze několik dekagramů, maximálně však 10 % porodní váhy. Avšak po prvním týdnu by dítě mělo přibírat rovnoměrně a mělo by se přinejmenším vrátit na svou porodní váhu do konce druhého týdne. Do konce třetího týdne by se mu také měl zakulatit obličej. V poradně miminko zváží při každé návštěvě.

Kdy nemá dost?

Občas se vám bude zdát, že děťátko nepije dost. Po prodlouženém krmení může pořád vypadat, že má hlad, a přitom vy se cítíte „vyprázdněná“. Tímto způsobem zařídila příroda, aby vám mléko vydrželo i v období, kdy děťátko náhle povyroste. Takhle to funguje.

Buďte si jistá, že vše je v pořádku, pokud s chutí pije a normálně vyměšuje. Vaše zvýšená tvorba mléka pokryje jeho potřeby.

Tělu trvá asi 36 až 48 hodin přizpůsobit se zvýšené spotřebě dítěte. Je na něm, aby chtělo pít tak často, aby dalo vašemu tělu ten správný signál. Ať si tedy poradí.

Všechny kojící maminky procházejí krátkými obdobími, kdy mléko nestačí. Dítě se bude přirozeným způsobem o kojení hlásit. Zachovejte klid a užívejte si tento přirozený rytmus.

Souhlas pro soubory cookies