helping-your-toddler-learn-to-play-with-others

Jak pomoci svému batoleti, aby se naučilo hrát si s ostatními

Cheryl Lock

  • Umístění

    Doma nebo venku

  • Oblast rozvoje

    Sociální vývoj

  • Co budete potřebovat

    Všechno, co podporuje interaktivní hru (stavební kostky nebo plyšové hračky)

Chystáte se se svým batoletem na první hrací schůzku? Čtěte dál a dozvíte se, jak mu hra s ostatními dětmi pomůže zvládnout důležité nové sociální dovednosti, jako například umění rozdělit se, střídat se, dodržovat pravidla a dohodnout se.

Než se batolata naučí hrát si s ostatními dětmi, musí se naučit hrát si vedle nich. Tento jev se nazývá „paralelní hra“.

Jak na to
Paralelní hra je jev, kdy si dvě batolata hrají vedle sebe. Na první pohled se může zdát, že spolu vzájemně nijak nekomunikují. Když se však podíváte trochu důkladněji, možná uvidíte, že pokud si jeden vezme stavební kostku, druhý pravděpodobně udělá to samé.

Triky a rady
Jestliže jste pro své batole uspořádali hrací schůzku, nedělejte si starosti, pokud se vám bude zdát, že si s druhým dítětem přímo nehraje. Dělá přesně to, co potřebuje, aby se naučilo, jak vycházet s jinými lidmi. Dohlížejte na jejich činnost a mějte k dispozici spoustu hraček. Dobu hrací schůzky omezte maximálně na jednu hodinu – děti v tomto věku často udrží pozornost poměrně krátce.

Učení a růst
Paralelní hra bývá často prvním krokem v rozvíjení pozitivních sociálních vztahů vašeho batolete mimo okruh rodiny. Zpravidla k tomu dochází v době, kdy vaše batole začíná napodobovat chování jiných dětí, jako například krmení svých panenek nebo telefonování. Během této fáze vývoje se pro vaše dítě stane rovněž důležitým smysl pro pořádek, takže se nedivte, když své dítě najdete, jak vyrovnává své hračky do řady, anebo chce v určité době kreslit pouze s určitými pastelkami.

Je důležité mít na paměti, že v tomto věku batole ještě neovládá sociální interakci s ostatními dětmi a hraním vedle svých vrstevníků se učí, jak se vypořádat s úkoly, které se týkají více lidí, například umění rozdělit se, vést a následovat.

Mohlo by se vám líbit: