Porodní kurzy týkající se porodu a narození dítěte

Techniky sebeovládání při porodu Asi už jsme všichni někdy slyšeli, že mysl může ovládat tělo, a pokud znáte techniky meditace nebo jiné relaxační postupy, víte, jak účinně může mysl kontrolovat fyzické reakce vašeho těla na stres, bolest a strach. To je zvláště užitečné v případě porodu. Existuje mnoho metod zvládání bolesti nebo paniky při porodu. Ale jako u všech dovedností, i v tomto případě platí zásada: „cvičením k dokonalosti“. Takže čím dříve začnete, tím lépe.

NOVÉ DOVEDNOSTI PRO ZVLÁDNUTÍ PORODU UŽITEČNÉ I DO BUDOUCNA Řada technik zvládání bolesti, které se naučíte v předporodních kurzech, může být užitečná i po narození miminka. Když se naučíte prodýchávat kontrakce a pomocí relaxační techniky kontrolovat nepříjemné pocity a úzkost, nebudete pravděpodobně potřebovat při porodu žádné léky. To může být prospěšné pro průběh porodu i pro miminko, protože léky proti bolesti mohou mít do určité míry na miminko dopad. Nabízíme několik těchto mechanismů, které vám pomohou připravit se na váš velký den.

DÍVEJTE SE DO BUDOUCNA Nové dovednosti, které získáte, budete moci využít i v budoucnu. Stejné techniky jsou užitečné i při zvládání jiných typů nepříjemných pocitů a stresů, které vás v životě potkají. Pomohou vám uvolnit se, když se učíte kojit, nebo vás zklidní v náročných chvílích rodičovství.

DOBŘE SE PŘIPRAVTE Každý předporodní kurz má vlastní osnovy a za příplatek obvykle nabízí i specializované semináře o způsobech relaxace, lekce jógy a masáže. Ale všechny tyto kurzy jsou obecně zaměřeny na techniky dýchání a pohybu, běžně používané při porodu. Dále uvádíme některé z nich, které je dobré si nacvičit v posledních týdnech těhotenství:

• PRODÝCHÁVÁNÍ BOLESTI: Existují speciální techniky dýchání zaměřené na relaxaci, lepší soustředěnost a zvládnutí kontrakcí při porodu. Lektor na kurzu vám ukáže, jak se zhluboka nadechnout mezi kontrakcemi a rychle vydechnout, když kontrakce kulminuje. Správné dýchání je důležité zejména v druhé době porodní, kdy má rodička silné nutkání začít tlačit, ale ještě nesmí. Zvládání nepříjemných pocitů a paniky pomocí dýchání se hodí i v jiných stresových situacích v běžném životě. • PÁNEVNÍ CVIKY: Existují snadné cviky pro přípravu na porod, které posilují břišní svaly a svaly pánevního dna. Naučíte se, jak napnout důležité svaly, o nichž jste dříve ani nevěděla, že je máte! Kolébání pánví může pomoci ulevit od „křížových bolestí“. A to v případě, kdy pociťujete kontrakce v bederní oblasti, a ne v podbřišku. Pánevní pohyby mohou také usnadnit nasměrování plodu do správné polohy pro porod (s temenem hlavičky směřujícím dopředu a obličejem dozadu). Pánevní cviky obecně pomáhají i při správném držení těla. • RELAXACE: Postupná relaxace celého těla vám pomůže zklidnit se a uvolnit mezi kontrakcemi. A může zmírnit i následující kontrakci. Umění uvolnit správně tělo se vám bude hodit i v budoucnu, kdykoli budete pociťovat napětí. • VIZUÁLNÍ PŘEDSTAVY: Vizuální představy, kdy budete myslet na něco příjemného, vám pomohou při porodu odvést pozornost od bolesti a zachovat pozitivní přístup a klid při kontrakcích a mezi nimi. A při stresu v budoucnu vám pomohou dostat se zpět do pohody.

Souhlas pro soubory cookies