birth-plan-for-baby-delivery-dont-forget-to-pack--pregnancy-giving-birth

Vyhněte se spěchu na poslední minutu! Zabalte si v klidu a včas tašku do porodnice ještě před plánovaným termínem porodu. Dále je uvedeno všechno, co budete vy, váš partner a vaše miminko potřebovat v porodnici, a věci, které je lepší nechat doma.

Nedočkavé maminky Většina nastávajících maminek si včas pečlivě připraví tašku do porodnice a všechno předem naplánuje. Avšak zkušené rodičky občas naházejí jen pár věcí do tašky a spěchají do porodnice. Sestavili jsme pro vás seznam položek, které byste si měla před koncem těhotenství opatřit.

Pro miminko

Dětská sedačka do auta

Obleček na cestu domů (nejlepší je jednodílný pružný obleček)

Přikrývka (při chladném počasí silnější)

Několik novorozeneckých plen (pokud používáte froté pleny, nezapomeňte na zapínací špendlíky)

Pár ponožek nebo capáčků

Čepička

Dětské nůžtičky na nehty – „V porodnici, kde se narodil můj syn, nepůjčovali z bezpečnostních důvodů nůžtičky a můj syn si do 12 hodin po porodu poškrábal celý obličej,“ řekla nám jedna maminka.

Užitečné jsou dětské rukavičky proti poškrábání.

Pro maminku

Šaty na cestu domů. Přineste si volné oblečení, které se snadno obléká, nejlépe něco ze svého nenáviděného mateřského šatníku, a pár bot bez podpatků. Poslední věc, která by vás zajímala na cestě domů po porodu, je to, zda jste oblečena podle poslední módy.

Kojící podprsenka, absorpční vložky do podprsenky, dámské hygienické vložky a mateřské spodní prádlo větší velikosti. Během prvních dnů po porodu se nelze vyhnout skvrnám na prádle ani při používání vložek.

Župan, noční košile, pantofle a několik párů ponožek (neberte si ale nic luxusního, při porodních bolestech nebo po porodu se zašpiní pravděpodobně i noční košile, máte-li ji na sobě). Všechno si dobře promyslete. Například když se budete chtít při prvních porodních bolestech procházet po chodbě, dáte spíš přednost vlastnímu županu a pantoflům.

Hygienické potřeby. Kartáček na zuby, zubní pasta, šampón, tělové mléko, mýdlo, kartáč na vlasy, balzám na rty, deodorant a případně make-up.

Stolička (jestliže jste malá a postele jsou vysoké) vám může pomoci, máte-li bolesti v zádech nebo problémy se stehy.

Něco na čtení, pokud jste zvyklá. Jeden manžel prý trávil první fáze porodních bolestí čtením „Lva v zimě“, zatímco jeho manželka četla „Anglického pacienta“. „Pokud o tom zpětně přemýšlím, měla jsem si vzít s sebou nějaký časopis, třeba Vogue, nebo nějaký brak s obrázky,“ říká.

Adresář a mobil s nabíječkou. Po narození miminka budete chtít sdělit radostnou zprávu rodině a přátelům.

Pro tatínka/partnera, který bude u porodu

Několik základních hygienických potřeb (viz seznam pro maminku)

Šaty na převlečení

Něco k jídlu

Fotoaparát/videokamera. Někdo musí zdokumentovat tuto významnou událost, jako je porod!

Plavky. Jestliže porod ještě nezačal a partnerka si chce dát koupel nebo sprchu při porodních bolestech, můžete se k ní připojit.

Co si do porodnice nebrat

Šperky

Hotovost, kreditní karty a jiné cennosti

Práce. Jsou známy případy „čilých“ rodiček, které z porodnice posílaly faxy, telefonovaly a k tomu rodily!