Příznaky těhotenství po týdnech. Příznaky, na které si dávat pozor

Příznaky těhotenství po týdnech. Příznaky, na které si dávat pozor

Elaine Zwelling with Prof Dieter Wolke RN, PhD, FACCE

Krvácení, křeče, bolesti břicha... Tyto příznaky jsou v těhotenství obzvlášť varovné. Kdy byste měla zavolat lékaře? Naučte se, jaké varovné signály by mohly naznačovat problém.

Většina příznaků, které ženy v těhotenství zažívají, jsou normální, i když nejsou zrovna příjemné. Jsou zkrátka jenom důsledkem toho, že jste těhotná. Těhotenské příznaky jsou různé podle počtu týdnů, které od početí uplynuly. Například pocit zadýchanosti patří k běžným příznakům těhotenství, protože si začínáte uvědomovat, že hluboké dýchání pomůže dostat k dítěti hodně kyslíku. Necítíte se při tom pohodlně, ale je to dobré pro dítě! Je ale snadné si dělat starosti a přemýšlet, jestli je všechno v pořádku a jak byste poznala, pokud by všechno v pořádku nebylo.

Ačkoli opravdové komplikace jsou vzácné, vždy je dobré vědět, jaké příznaky lze v jednotlivých týdnech těhotenství očekávat. Zde je několik příznaků, které mohou v těhotenství naznačovat problém:

vaginální krvácení nebo špinění
předčasné prasknutí plodové vody, které může mít podobu pramínku tekutiny, soustavného prosakování nebo proudu. Prasknutí plodové vody se považuje za předčasné kdykoli před 37. týdnem
soustavné bolesti břicha nebo předčasné stahování dělohy (více informací o rozpoznání předčasných porodních bolestí najdete v sekci Poplach – předčasný porod)
změna v pohybu plodu (kopání nebo otáčení dítěte) nebo jeho absence po 20. týdnu po dobu delší než 24 hodin
velké bolesti hlavy, které trvají více než dvě až tři hodiny
zrakové poruchy, jako např. rozmazané nebo zdvojené vidění
omdlívání nebo závratě (lehké závratě mohou být také jedním z běžných příznaků počáteční fáze těhotenství)
přírůstek váhy o více než kilo týdně (který nebude souviset s přejídáním!)
vážné bolesti nad žaludkem, pod hrudním košem
natékání nebo odulost (edém) obličeje, očí nebo rukou. Otékání nohou nebo rukou v těhotenství je normální, ale je nutné ho sledovat
zvracení, které trvá několik dnů a objevuje se více než dvakrát či třikrát denně, obzvlášť po prvním trimestru, kdy už by měly „ranní nevolnosti“ ustupovat
příznaky infekce (horečka, pocit mrazení, pálení při močení nebo průjem)

Pokud zaznamenáte v těhotenství některý z těchto příznaků, zavolejte ihned svému lékaři. Pak si nebudete muset dělat starosti, a jestli opravdu půjde o nějaký problém, bude o něj okamžitě postaráno.

CZ_registration_cta_banner

Mohlo by se vám líbit: