Jak zastavit záchvaty vzteku svého batolete?

Jak zastavit záchvaty vzteku svého batolete?

Moje 20měsíční dítě se po krátkém schrupnutí budí rozmrzelé. Většinou má před večeří záchvat vzteku. Co máme dělat?

Odpověď možná najdete u samotné večeře. Pokud se vaše dítě vzbudí a je to už několik hodin, kdy něco naposledy jedlo, zřejmě klesla hladina cukru v jeho krvi. A z toho by byl rozmrzelý každý. Někteří lidé (děti i dospělí) také potřebují k úplnému probuzení více času než ostatní. Proto mohou být chvíli dezorientovaní a nevrlí.

Aby se vaše batole probouzelo šťastné, můžete mu zkusit dávat před spaním svačinku. Dobré pro udržení hladiny cukru v krvi jsou složené uhlohydráty (jako např. ovesná sušenka nebo chléb) nebo jednoduchý cukr (např. ovocný džus). Dejte dítěti také chvíli klidu, aby se mohlo pořádně probudit, a nenuťte ho hned poté, co otevře oči, do nějaké aktivity.

Pokud záchvat vzteku stejně přijde, zkuste toto:
• Odveďte pozornost. Nabídněte dítěti oblíbenou knihu, hračku, video nebo hru. Nebo se pokuste změnit kulisy a vezměte dítě ven nebo do jiné místnosti.
• Záchvat vzteku ignorujte (neignorujte však dítě). Zkuste své dítě držet v náručí a nevěnujte příliš pozornosti jeho pláči, křiku, kopání a mávání rukama. Pokud to nebude možné nebo to nebude zabírat, zůstaňte stát opodál a v klidu počkejte, až se dítě uklidní.
• Dejte svému dítěti více prostoru. Někdy pomáhá, když dítě odnesete pryč a dáte mu čas, aby se uklidnilo samo.
• Zachovejte chladnou hlavu. Dva záchvaty vzteku (vašeho dítěte a váš) situaci jenom zhorší. Pokud zjistíte, že se brzy rozčílíte, zhluboka se několikrát nadechněte a pokud bude třeba, odejděte na minutu či dvě z místnosti. A pamatujte – záchvat vzteku netrvá věčně.

Mohlo by se vám líbit: