baby-firsts-when-do-babies-say-their-first-words

Ellen Neuborne

Hodně rodičů se těší, až uslyší první slova svého miminka. Bude to „Mama“? „Tata“? „Papa“? Čekání na první slovo se může zdát nekonečné!

Jde o to, že vaše děťátko na vás už možná „mluví“! Podle Americké akademie pediatrů (AAP) miminka reagují od prvních dnů na zvuk a brzy se naučí vydávat své vlastní zvuky!

Tady je několik dalších věcí, na které se podle AAP můžete těšit:

• Mnoho miminek začíná žvatlat a vydávat úmyslné zvuky kolem 8 týdnů věku. • Řada miminek začíná podle AAP používat slova mama/tata jako označení pro rodiče mezi 7 a 12 měsíci věku. • První slova (jiná než mama/tata) se podle AAP objevují u mnoha miminek okolo 19 měsíců. • V době, kdy budou vašemu maličkému 2 roky, uslyšíte věty o dvou až čtyřech slovech.

Co můžete udělat na podporu vývoje řeči u svého dítěte? Mluvit s ním! Pojmenovávejte věci a lidi, s nimiž se setkáváte v každodenním životě. Když začne vaše miminko žvatlat, žvatláním mu odpovězte. To je první dětská konverzace!

Budete-li mít jakékoli obavy, neváhejte kontaktovat svého lékaře. Mějte však na paměti, že stejně jako u chození je věkové rozpětí, kdy miminka získávají tyto dovednosti, široké.