newborn-carefeeding-basics-meals-the-whole-family-can-enjoy

Monica Gullon

Miminka a batolata mají jiné nutriční potřeby než dospělí – koneckonců rostou. To však neznamená, že musíte úplně změnit svůj zaběhnutý rytmus a chystat pro své maličké zcela odlišný seznam potravin!

Děti mohou často jíst stejná jídla jako zbytek rodiny, jenom s některými menšími úpravami ve způsobu, jakým jejich jídlo připravujete a podáváte. Tady jsou rady, jak zohlednit nutriční potřeby svého děťátka při přípravě svého jídla tak, abyste si oba užívali zdravý oběd.

Miminko (6–12 měsíců)

Pokud vaše miminko právě začíná jíst pevnou stravu, Americká akademie pediatrů doporučuje nabízet vždy jeden druh potravin, počkat dva až tři dny před zaváděním dalších potravin (kvůli výskytu nežádoucí alergické reakce) a všechno najemno nakrájet nebo rozmačkat, abyste zabránili vdechnutí a usnadnili trávení.

V tomto věku vaše maličké nepotřebuje do jídla přidávat žádné koření ani ochucovadla.

Obecné tipy a rady • Mluvte na své děťátko, zatímco mu nabízíte jídlo. • Nenuťte ho do jídla, pokud se odvrací (vraťte se zpět výhradně k mateřskému mléku nebo kojenecké mléčné výživě, pokud ještě nebude na pevnou stravu připravené). • Jděte na věci pomalu a zlehka.

Když dostanete hlad, vyzkoušejte jednu z těchto dvojic jídel (s alternativou pro miminko, jak doporučuje Americká akademie pediatrů), abyste ušetřili trochu času:

Pro vás: Špagety s masovou omáčkou Pro miminko: Obyčejné špagety

Pro vás: Smažená rýže s krevetami Pro miminko: Jenom rýže

Pro vás: Jablečný koláč Pro miminko: Jenom oloupané, scezené jablko

Pro vás: Pasta z avokáda guacamole s chipsy Pro miminko: Jenom rozmačkané avokádo