baby-basics-ways-to-make-eating-fun

Základní informace o miminkách: jak udělat z krmení zábavu

Monica Gullon

Krmení miminka je příležitostí, jak si vytvořit vzájemné pouto, a jak mu pomoci vytvořit zdravé stravovací návyky, které mu vydrží po celý život. Tady jsou některé strategie, jak v jednotlivých raných vývojových etapách života miminka udělat z jídla radostnou záležitost pro oba.

4–6 měsíců


Je už připravené? Pokud se přesvědčíte, že z vývojového hlediska je děťátko už opravdu připravené na pevnou stravu, vyhnete se oboustranným frustracím – podle Americké akademie pediatrů by miminko mělo být schopné udržet hlavičku a sedět ve vysoké židli nebo v sedátku pro kojence s dobrou oporou hlavičky.
Opatrně a pomalu. U prvního krmení miminka ho rovně posaďte a tlumeně na ně mluvte, zatímco mu budete nabízet malou lžičku jídla zředěného mateřským mlékem nebo kojeneckou mléčnou výživou.
Úplně nová zkušenost. Zpočátku možná většinu jídla vyplivne, takže se připravte na to, že spousta toho skončí na vašem oblečení (očekávejte nepořádek)!
Zůstaňte v klidu a nerozčilujte se. Trpělivost se vyplatí a vaše miminko nakonec přijde na to, jak se s jídlem vypořádat.

6–12 měsíců


Dodržujte v podávání jídla každodenní řád. Dejte svému děťátku vědět, že je čas jídla, posaďte ho do vysoké jídelní židličky a nabídněte mu lžíci.
Jděte příkladem. Nastavte priority v době jídla, vystříhejte se věcí, které by odváděly pozornost, a ukažte miminku, že si čas u stolu užíváte.
Vytvořte příjemné prostředí. Nabízejte děťátku rozmanitá jídla, jmenujte je podle barvy a nazývejte je optimistickým, pozitivním způsobem.
Nechte ho jíst svým vlastním tempem a odolejte pokušení vnutit mu víc jídla. Miminka si sama přirozeně regulují, kolik jídla sní, takže přestaňte s krmením, jakmile podle vnějších příznaků uvidíte, že už je plné, například bude odvracet hlavičku.

Celkově je důležité si zapamatovat, že batolata mají nestálé chutě a nerostou tak rychle jako miminka. Vaše dítě může jeden den jedno jídlo zbožňovat a druhý den ho odmítat, takže se to prostě musí zkoušet.

Mohlo by se vám líbit: