11. týden těhotenství

Vaše miminko

Srdíčko vašeho děťátka již několik týdnů usilovně tluče, až nyní je však jeho pulz dostatečně hlasitý, aby jej mohl váš lékař zaslechnout pomocí speciálního Dopplerova přístroje pro měření srdeční činnosti. A také vy si to budete moci poslechnout! Srdíčko plodu bije dvakrát rychleji než vám, přibližně mezi 120 až 140 tepy za minutu. (Nedělejte si obavy, jestli se vašemu lékaři nepodaří ještě zachytit tlukot srdíčka – důvodem může být poloha vašeho plodu, která zvuk tlumí.) Pokud jste jako většina žen, bude pro vás poslech rychlého tlukotu srdíčka vašeho maličkého představovat oblíbenou část návštěv těhotenské poradny. Kromě toho, že srdíčko zdokonalilo svůj pulz, také se z něj během posledního měsíce stal patřičný orgán se čtyřmi komorami, přestože některé stěny se budou plně uzavírat až po narození. Od minulého týdne vaše děťátko také docela povyrostlo! Jeho délka od temene k zadečku je něco přes 5 cm – téměř jako velikost malého rajčátka cherry. Samotná hlava plodu tvoří téměř polovinu délky těla, což dokládá, jak rychle roste mozek. (Je to zkrátka malý génius!) Mezitím se na povrchu tělíčka plodu vytvořila během několika posledních týdnů tenká vrstva pokožky. Nyní se vyvíjí speciální vrstva, z níž se stanou nehty na rukou a nohou.

Vaše těhotenství

Někteří odborníci se domnívají, že těhotenské chutě jsou způsobem, kterým vám vaše tělo sděluje, co potřebuje. Jiní nesouhlasí. Ve skutečnosti nikdo neví, proč tyto chutě těhotné ženy mají. Bezpochyby má však téměř každá těhotná žena v určitém okamžiku chuť na nějakou naprosto konkrétní potravinu. Neměla byste se stát otrokem chutí vašeho těla, ani byste je však neměla ignorovat – především pokud dostanete chuť na něco zdravého! Během těhotenství potřebujete denně 80 až 100 miligramů vitamínu C. Vitamín C pomáhá vašemu plodu tvořit nové buňky a rozvíjet zdravé kosti a zuby. Pokud vás bude pronásledovat neodbytná chuť na pomeranče, zabijete dvě mouchy jednou ranou! Konzumace pomerančů a dalších citrusových plodů představuje skvělý způsob, jak pokrýt svou denní potřebu vitamínu C. Dalším vydatným zdrojem tohoto vitamínu jsou papája, jahody a brokolice. Při vaší první návštěvě těhotenské poradny vám gynekolog provede několik krevních testů. Jeden z nich určí, jestli se ve vašich červených krvinkách vyskytuje specifický protein – Rh faktor. Znepokojení vyvolá zjištění, že máte negativní Rh faktor, zatímco otec je Rh pozitivní – jde totiž o kombinaci, při které by mohlo být vaše dítě Rh pozitivní. V takovém případě může vaše tělo začít vytvářet protilátky proti Rh pozitivní krvi vašeho plodu, což by mohlo mít pro vaše děťátko vážné zdravotní důsledky. Aby se těmto komplikacím zabránilo, dostanete mezi 28. a 29. týdnem těhotenství injekci s látkou zvanou Rhogam. Tato látka neutralizuje všechny buňky červených krvinek miminka, které by mohly přejít do vašeho krevního oběhu. Po porodu můžete dostat ještě jednu dávku, která bude chránit plody při dalších těhotenstvích.

Rady odborníků

Jste-li zvyklá chodit na opalování do solária, v těhotenství si to raději důkladně rozmyslete! „Nejméně jedna studie prokázala, že dlouhodobé vystavení UV záření během těhotenství může u matky vést k nedostatku kyseliny listové,“ říká odbornice a registrovaná zdravotní sestra Elaine Zwellingová. Jelikož kyselina listová představuje základní živinu pro prevenci poškození míchy vašeho maličkého, budete to muset vydržet se světlejší barvou!

Souhlas pro soubory cookies