14. týden těhotenství

Vaše miminko

Kdyby mohlo vaše děťátko pochopit vaše vtipy, viděla byste tento týden, jak se směje. Ústa vašeho plodu se mohou dokonce otevřít a zavřít a začínají dělat polykací a sací pohyby. Svaly v obličeji začínají skutečně trénovat! Jícen, průdušnice, hrtan a hlasivky jsou už vyvinuté a připravené na svém místě. Hlasivky samozřejmě ještě nemohou vydávat žádné zvuky, protože vaše maličké plave v tekutině, plodové vodě. Jsou však už připravené na první hlasitý křik po narození. S každým uplynulým týdnem váš plod stále více vypadá jako malý človíček, s nímž se seznámíte v den, kdy jej porodíte. Oči se již posunuly na své správné místo v horní části obličeje a uši se přesunuly z krku na obě strany hlavy. Dokončil se vývoj čelistí a patro se nyní „uzavírá“, spojuje se od přední části směrem dozadu. Vaše maličké váží asi 56 gramů a měří 8 až 11 centimetrů – je velké zhruba jako vaše pěst.

Vaše těhotenství

Marně hledáte svůj pas? Důvodem je skutečnost, že se vaše děloha začíná zvedat nad stydkou kost! Možná si ji nebudete moci nahmatat sama, zvláště pokud jste těhotná poprvé. Váš lékař však dobře ví, co má hledat. Při každé návštěvě těhotenské poradny určí velikost dělohy tak, že změří vzdálenost od stydké kosti k horní části dělohy zvané fundus. Toto měření je jedním ze způsobů, jak ověřit správný vývoj těhotenství. Obecně platí, že výška fundu koreluje s týdnem těhotenství. Právě teď je výška vašeho fundu přibližně 14 centimetrů nad horním okrajem vaší stydké kosti. Ve 20. týdnu bude tato výška asi 20 centimetrů. Možná máte také problémy s nezvykle ucpaným nosem. Může se jednat o alergii nebo nachlazení – anebo to prostě může být další těhotenský příznak! Řada těhotných žen má problém s neustále ucpaným nosem, což jim ztěžuje dýchání. Příčinou problému s ucpaným nosem je hormon progesteron, který zvyšuje krevní oběh v oblasti nosních sliznic, čímž dochází k jejich otoku. Tomuto stavu se říká těhotenská rinitida a bohužel se s ní nedá nic moc dělat. Můžete zkusit zvlhčovač nebo si do každé nosní dírky jemně nanést trochu vazelíny, aby váš nos nebyl tak vysušený. Určitě se však vyhněte použití antihistaminových nosních sprejů!

Rady odborníků – dvojčata, trojčata nebo vícerčata!

Chcete vědět, jestli nečekáte dvojčata? „Jednovaječná dvojčata připadají na zhruba 4 z každé 1000 porodů, zatímco počty dvojvaječných dvojčat se u různých etnik a věkových skupin liší,“ říká odbornice a registrovaná zdravotní sestra Margaret Comerfordová Fredová. Pokud jste užívala léky pro zvýšení plodnosti, je vaše šance na početí vícerčat mnohem vyšší.

Souhlas pro soubory cookies