15. týden těhotenství

Vaše miminko

Ahoj, vlásky! Do konce tohoto týdne se vašemu miminku vytvoří na pokožce hlavy základ vlasového porostu. Pár vlásků už možná začalo růst, zpravidla však ještě nejsou po dobu několika dalších týdnů vidět.

Není však pochopitelně jisté, že se vaše děťátko narodí s hlavou plnou vlásků – některá miminka zůstávají bez vlásků ještě několik měsíců po narození.

Ultrajemné měkké chloupky, jimž se říká lanugo, také začínají pokrývat celé tělíčko vašeho plodu. Toto hebké chmýří, které chrání citlivou pokožku před plodovou vodou, zpravidla zmizí těsně před porodem nebo po něm.

Pokud byste mohla nahlédnout do své dělohy, viděla byste droboučký plod, který váží zhruba 48 až 71 gramů a měří 10 až 11 centimetrů od temene hlavy po zadeček – tedy asi jako velikost jablka.

Pod tímto chmýřím, lanugem, se nachází tenká vrstva pokožky, přes kterou můžete vidět krevní cévy, jimiž už protéká krev. Pokračuje vývoj úst – vaše děťátko si již možná bude dokonce cucat palec – a také dochází k pravidelným pohybům obličeje.

Vaše těhotenství

Teď už pravděpodobně ustoupily nevolnost a únava, které vás možná trápily v prvním trimestru těhotenství. Řada žen uvádí, že nyní začíná pociťovat novou energii. Pokud patříte k těm šťastným, jimž je dopřán tento nový impulz, užívejte si to! Choďte na procházky, sázejte květiny nebo si začněte chystat pokojíček pro miminko!

V této době také možná začnete pozorovat na okrajových partiích těla mírné otoky, jimž se říká edém. Nejčastěji se vyskytují otoky nohou a kotníků. Možná vám také začnou otékat ruce, takže vám budou těsné prstýnky!

Edém se vyskytuje v okamžiku, kdy se z krevního řečiště dostává tekutina do měkkých tkání. Stejně jako u řady těhotenských obtíží je důvodem zvětšení krevního oběhu ve vašem těle a tlak vaší rostoucí dělohy na cévy v pánevní oblasti. Nejlepším způsobem, jak edémům předcházet, je provádění nenáročného cvičení: chůze, plavání nebo třeba jógy.

Také často odpočívejte s podloženýma nohama (jestli si někdo zaslouží dát si nohy na stůl, jste to vy!), a samozřejmě vypijte denně alespoň osm sklenic vody. Pokud budete cítit něco víc než jen menší pocit plnosti v nohou nebo rukou, nebo pokud budete mít otoky také v obličeji nebo kolem očí, obraťte se na svého lékaře.

Rady odborníků

Stejné hormony, které stojí za růstem vlasů na hlavě vašeho miminka, mohou také u těch vašich způsobit zhoustnutí – nebo naopak vypadávání.

„Běžně nám každý den vypadne asi 100 vlasů,“ říká odbornice a registrovaná zdravotní sestra Elaine Zwellingová. „Během těhotenství se tyto běžné fáze růstu vlasů mění.“

Souhlas pro soubory cookies