17. týden těhotenství

Vaše miminko

Tento týden začíná vaše maličké trochu přibírat. Tuk, jež miminko nabírá, se také nazývá adipózní tkáň, která pomáhá vytvářet a udržovat tělesnou teplotu. Tuková tkáň je rovněž důležitá pro látkovou výměnu, protože se jedná o vynikající zdroj energie. Jde o období ohromného růstu: váš plod může měřit až 17 centimetrů a vážit téměř 142 gramů – asi jako cibule! Vaše maličké pracovalo po dobu několika týdnů na dvou základních reflexech: sacím a polykacím. Než se vaše děťátko narodí, bude mít rozvinuté téměř všechny reflexy, které máte i vy – tedy reflexy, které mu pomohou přežít a poznávat svět. Pokud čekáte holčičku, vyvíjí se u ní speciální skupina tkání, z nichž vznikne děloha a pochva. Pokud se má narodit chlapeček, vydávají se stejné tkáně jinou cestou: tvoří se penis a začíná rovněž vznikat prostata. Buňky, které vylučují testosteron, se vytvořily před měsícem a jsou pro organizaci těchto změn naprosto zásadní.

Vaše těhotenství

Pořád se ještě tísníte ve svých šatech, které jste nosila před otěhotněním? Nyní přišel čas na pořízení nějakých modelů, které vám dobře padnou. Možná vás výběr a vysoká kvalita dnešního těhotenského oblečení příjemně překvapí! Šaty v pastelových odstínech připomínající stan jsou dávno minulostí. Ať už máte jakoukoli velikost či preferujete jakýkoli styl, určitě objevíte oblečení, které vám bude vyhovovat! Máte-li skromnější rozpočet, můžete zajít i do second handu, kde se dá těhotenské oblečení nakoupit výhodně, nebo si je můžete půjčit v rodině či od kamarádek. Mateřské šaty mohou být vaším prvním veřejným oznámením, že jste těhotná, tak si užívejte pozornosti, které se vám pravděpodobně dostane! I když se o tom nechce nikomu mluvit, téměř polovinu všech těhotných žen trápí hemoroidy. Jde o křečové žíly (varixy) konečníku – žíly, které se vlivem zvýšeného množství a průtoku krve v pánevní oblasti rozšiřují. Hemoroidy mohou rovněž vznikat při zácpě a námaze při vyprazdňování střev. Pokud máte dispozice k vzniku křečových žil nebo pokud jste již při předchozím těhotenství hemoroidy trpěla, pravděpodobně se u vás objeví i teď. Jaká je nejlepší strategie pro prevenci? Snažte se předcházet zácpě konzumací potravin s vysokým obsahem vlákniny, pijte hodně vody a pravidelně cvičte.

Rady odborníků

„Když otěhotníte, můžete mít jiné pocity, než jste očekávala,“ říká odbornice a registrovaná zdravotní sestra Elaine Zwellingová. „Ženy, které se připravovaly na to, že se budou strachovat, se mohou překvapivě cítit v pohodě. A naopak ty, které se domnívaly, že jsou na těhotenství připraveny, mohou náhle znejistět.“

Souhlas pro soubory cookies