28. týden těhotenství

Vaše miminko

Minulý týden otevřelo vaše děťátko poprvé po čtyřech měsících oči a začalo vnímat světlo a stíny. Posvítíte-li tento týden ostrým světlem proti svému bříšku, otevře možná miminko oči a od světla se odvrátí! Zrak vaše maličkého není jediným smyslem, který už funguje. Vlnové spektrum jeho mozku ukazuje, že už reaguje na zvuky ve svém okolí. Co už umí jeho sluch zachytit? Zvuk vašeho hlasu, kručení vašeho žaludku, když máte hlad, a dokonce i zvuky vně vašeho těla. Vlnové spektrum jeho mozku už také začíná vykazovat rozdíly během spánku. Tyto spánkové cykly budou s blížícím se termínem porodu čím dál zřetelnější a výraznější. Vaše miminko teď rychle přibývá na váze! Může již vážit kolem 1000 gramů. Od temene hlavičky k zadečku měří 25 centimetrů, ale od temene hlavičky k prstům na nožičkách může měřit kolem 38 centimetrů – což je přibližně velikost lilku. Jedná se o životně důležitou fázi vývoje plic vašeho miminka. V obou plicích se vytváří cévní řečiště, a jakmile se děťátko poprvé nadechne vzduchu, absorbují jeho plíce kyslík a poté jej pošlou k těmto cévám, které zajistí cirkulaci okysličené krve po celém těle. Vaše děťátko si již také začalo vyrábět látku zvanou surfaktant, která zajišťuje, aby se vzduchové váčky v plicích vzájemně neslepily. Hned po narození umožní surfaktant miminku řádný nádech. Bronchiální trubice neboli průdušky rovněž dozrávají a dělí se na stále menší větve.

Vaše těhotenství

S pokračujícím těhotenstvím se vám mohou objevit na pokožce – zejména na břichu – strie neboli pajizévky. Tyto růžové, červené nebo bílé proužky můžete nalézt také na bocích, prsou, hýždích či stehnech. Na trhu je k dostání řada krémů a pleťových mlék, které mají vytváření strií a jejich rozšiřování zamezovat, většina odborníků se však shoduje, že se proti vzniku strií nedá nic moc dělat. Jejich vznik je dán geneticky – pokud je měla vaše matka, s největší pravděpodobností postihnou i vás. Přesto si na břicho nanášejte krém – to vám neublíží, a zabráníte tak vysychání pokožky a jejímu podráždění (dobrou zprávou je, že strie obvykle po porodu vyblednou). Připadá vám, že jste v poslední době neohrabaná? Dochází k posunu vašeho těžiště a také se vám uvolňují klouby, takže možná budete často narážet do stolů, nebo dokonce zakopnete o své nohy. Bohužel se s tím nedá moc dělat. Snad jen nazout si nějaké pohodlné boty bez podpatku a zpomalit – ostatní to určitě pochopí!

Rady odborníků

Před nějakou dobou jste se už asi zbavila nevolností, nyní vás však mohou trápit jiné dva břišní problémy, a to pálení žáhy a potíže s trávením. Proč právě teď? „Během těhotenství se celý gastrointestinální systém zpomaluje,“ vysvětluje odbornice a registrovaná zdravotní sestra Margaret Comerfordová Fredová. „V důsledku toho svaly žaludku a jícnu povolují, a umožňují tak, aby trávicí kyseliny vstoupily do jícnu a úst.“ Abyste udržela žaludeční kyseliny v optimální hladině, jezte menší porce a častěji – a určitě se k jídlu posaďte! Pokud však půjde o větší obtíže, které nemůžete zvládnout sama, neváhejte a obraťte se na svého lékaře.

Souhlas pro soubory cookies