29. týden těhotenství

Vaše miminko

Tento týden dochází k významnému milníku ve vývoji mozku vašeho miminka: mozek dozrál do bodu, kdy už může pomáhat regulovat tělesnou teplotu. Vaše miminko ji samozřejmě ještě nemůže regulovat úplně samo – pro udržení své tělesné teploty stále ještě potřebuje teplo vašeho těla, a to až do narození. Rovněž pokračuje rozvoj nervových buněk v mozku. Do okamžiku narození bude mít vaše miminko stovky miliard těchto buněk. Zdá se, že je to hodně, miminko si však potřebuje udělat zásobu, protože po narození už žádné další nervové buňky vznikat nebudou! Přestože u děťátka přibývají tukové zásoby, je miminko stále ještě velice hubené – z jeho celkové váhy asi 1200 gramů tvoří tuk pouze kolem 2 až 3 procent. Od temene k zadečku měří asi 26,4 cm, po natažení by však jeho délka činila více než 40 cm, což odpovídá zhruba velikosti dýně! Vaše maličké už také vypadá téměř jako donošené miminko. Pěkně přibírá na váze. Povrch jeho pokožky je hladší a světlejší díky tuku, který začíná nabírat. Tento tuk bude představovat významný faktor pro schopnost vašeho miminka udržet si tělesnou teplotu. Vaše miminko už má také řasy – možná na vás právě teď mrká!

Vaše těhotenství

Nyní už finišujete do cílové rovinky – zbývá jen 11 týdnů! Vaše miminko bude v příštích třech měsících hodně přibývat na váze, a vy také. Můžete očekávat, že v posledním trimestru přiberete asi 5 kg, tedy kolem půl kilogramu za týden. Probouzí vás náhlé křeče v lýtkách? Křeče v nohou jsou během těhotenství běžné, ačkoli ne každá žena jimi trpí. Odborníci nevědí přesně, co je způsobuje. Někteří tvrdí, že je způsobuje nárůst váhy, čímž dochází k většímu zatížení vašich nohou, zatímco jiní se domnívají, že bolest může signalizovat nedostatek vápníku nebo draslíku. Mohou být rovněž důsledkem tlaku dělohy na nervy vedoucí k nohám. Pokud vás postihne křeč, opatrně natáhněte nohu, ohněte ji v kotníku a přitáhněte špičky prstů k sobě. Také protahování během dne a těsně před uložením k spánku vám může pomoci. Nezapomínejte jíst potraviny bohaté na vápník (nejlepší volbou jsou mléčné výrobky) a také ty, které obsahují hodně draslíku, jako například banány.

Rady odborníků

Spolu s tím, jak se blíží datum vašeho porodu, se budete chtít zamyslet nad postupy, které byste možná ráda aplikovala během porodu. „Asi 80 až 90 procent žen ve Spojených státech rodí své první dítě pomocí nástřihu hráze (episiotomie),“ uvádí odbornice a registrovaná zdravotní sestra Elaine Zwellingová. „Episiotomie je malý chirurgický nástřih tkáně v oblasti hráze, který umožní rozšíření vaginálního otvoru a pomůže dítěti snáze projít při porodu.“

Souhlas pro soubory cookies