pregnancy-week-by-week-week-31

Jste v týdnu:

31. týden těhotenství

Vaše miminko

Řada lékařů doporučuje, aby maminky v pokročilejších fázích třetího trimestru sledovaly pohyby svého děťátka. Tady je postup: přibližně ve stejnou dobu každý den (pokud možno v takovou dobu, kdy je vaše miminko nejaktivnější) se položte a sledujte, jak dlouho bude trvat, než ucítíte 10 kopnutí, převalení nebo zachvění – zkrátka jakýkoli druh pohybu.

V ideálním případě by to nemělo trvat déle než hodinu. Řada žen zjistí, že to trvá jen několik minut, a to podle denní doby. Pokud celou hodinu nezaznamenáte jediný pohyb, snězte lehkou svačinku, položte se a zkuste to znovu. Jestliže nic neucítíte ani potom, zavolejte svému lékaři.

Vaše miminko nyní měří od temene hlavičky po zadeček asi 28 centimetrů (43 centimetrů při natažení) a váží zhruba 1500 gramů – asi jako ananas!

Vaše děťátko již několik týdnů zaujímá fetální polohu se skrčenýma nožičkama – a musí ještě hodně vyrůst! Nevyroste tolik do délky, ale zato tento měsíc přibere ještě téměř 900 gramů. Za dalších devět týdnů bude miminko připravené se s vámi přivítat!

Nedělejte si starosti, pokud vám bude připadat aktivita vašeho miminka v nadcházejících týdnech nižší. Ve skutečnosti signalizují méně časté pohyby správný vývoj (samozřejmě za předpokladu, že každý den napočítáte 10 pohybů během hodiny). Pohyby vašeho miminka jenom získávají na pravidelnosti a začínají být organizovanější – navíc v děloze už není tolik místa jako ještě před pár týdny! Prostor v děloze se zmenšuje přímo úměrně tomu, jak miminko roste, a v důsledku toho se děťátko v třetím trimestru může hýbat méně než v dřívějších fázích vašeho těhotenství. Miminka se však pohybují pravidelným a stále koordinovanějším způsobem. Abyste se ujistila, že se vaše miminko správně vyvíjí, doporučuje se každý den spočítat počet pohybů, jež vaše miminko udělá během dvou hodin; pokud za tuto dobu ucítíte 10 pohybů, můžete mít jistotu, že si vaše miminko vede dobře.

Vaše těhotenství

Potíže s dýcháním jste možná začala pociťovat už před několika měsíci, nyní je však pro vás pořádný nádech asi ještě obtížnější. Důvodem je neustále se zvětšující děloha, která zatlačuje bránici do plic.

Máte-li bříško nízko, můžete si gratulovat! Ženy, které mají bříško vysoko, mají mnohem větší potíže s dýcháním. Pokud se zadýcháváte a nemůžete popadnout dech, zpomalte a několikrát se zhluboka nadechněte (co nejvíc to půjde). Ke konci těhotenství (okolo 37. nebo 38. týdne) to bude pravděpodobně lepší, protože vaše děťátko sestoupí směrem k pánvi, takže se bránici a plicím uleví.

Od poloviny druhého trimestru také pravděpodobně procházíte kontrolami zaměřujícími se na příznaky předčasného porodu. Teď, když už jste ve třetím trimestru, může se vaše tělo začít připravovat na porod. Tyto přípravné kontrakce se nazývají Braxtonovy stahy neboli poslíčci.

Od kontrakcí, které signalizují předčasný porod, se liší a nepředstavují žádný důvod k panice. Jak poznáte rozdíl mezi nimi? Pokud jsou kontrakce nepravidelné a vymizejí při změně polohy nebo při chůzi, jde pravděpodobně o Braxtonovy stahy, a poplach byl falešný.

Mohlo by se vám líbit: