33. týden těhotenství

Vaše miminko

Všech pět smyslů i mozek vašeho děťátka se velmi rychle vyvíjejí a připravují se na příchod na svět. V této době již miminko může vidět vodní svět, který ho obklopuje. Uvědomuje si, že si stiskne palec na nožičce nebo že si saje prst. Vnímá chuť plodové vody, kterou polyká, a slyší tlukot vašeho srdce, váš hlas i kručení vašeho žaludku. V plodovém vaku samozřejmě není vzduch, takže se v něm nemohou šířit vůně, kdyby tomu tak ovšem bylo, mohlo by se miminko radovat také z vůní kolem sebe. Díky neuvěřitelnému růstu mozku se zvětšil obvod hlavičky vašeho miminka jen tento týden o víc než jeden centimetr! Vaše děťátko nyní měří 42 centimetrů a váží přes 1800 gramů – a v průběhu následujících sedmi týdnů svoji váhu zdvojnásobí. Věnujte velkou pozornost stravě, je to teď důležitější než kdykoli předtím. Potřeby vašeho dítěte týkající se bílkovin a tuků budou v příštích týdnech na vrcholu, proto si dávejte pozor na to, abyste jedla vyváženou stravu.

Vaše těhotenství

Rovněž vy byste měla přibírat na váze – každý týden asi půl kilogramu. Přibírat budete až do doby těsně před porodem. Nesnažte se o žádné zmírnění váhového přírůstku, a to ani v případě, kdy jste přibrala víc, než jste očekávala. Vaše miminko tato kila navíc právě teď potřebuje. Na hubnutí bude spousta času po jeho narození! Pokud vás trápí bolest v zápěstí a prstech, nebo pokud jim chybí cit, věřte, že v tom nejste sama. Mnoho těhotných žen trpí syndromem karpálních tunelů, pro který jsou typické otoky kolem nervů v zápěstí. Obvykle jsou důvodem problémů s karpálními tunely stereotypní pohyby, například psaní na počítači, u těhotných je však příčinou zadržování vody v těle. Stejně jako se vám plní vodou nohy a kotníky, dochází k jejímu zadržování také v karpálních tunelech, což jsou tunely, jimiž vedou nervy ze zápěstí do prstů. Bolest a otoky s největší pravděpodobností po porodu vymizí. Do té doby můžete zkusit s tímto problémem bojovat několika způsoby. Jestliže vás bolest trápí v noci, což bývá běžné, změňte polohu na spaní tak, abyste nezatěžovala ruce ani zápěstí žádným tlakem. Noste na zápěstí bandáž, díky níž zůstane zápěstí natažené. Bude-li to možné, omezte jakékoli opakující se pohyby (psaní na počítači nebo hru na klavír). Pokud se vám ani pak neuleví a bolest neustupuje, požádejte svého lékaře o injekci do zápěstí, která vám od těchto potíží uleví. O všech bolestech, kterými trpíte, ať již jde o karpální tunely, či nikoli, nezapomeňte informovat svého lékaře.

Rady odborníků

„S blížícím se termínem porodu možná zaznamenáte únik tekutiny z vašich prsů,“ říká odbornice a registrovaná zdravotní sestra Elaine Zwellingová. „Tato unikající tekutina se nazývá mlezivo a jde o naprosto normální věc. Tento ‚předchůdce mléka‘ bude pro vaše miminko první výživou, pokud plánujete, že ho budete kojit.“

Souhlas pro soubory cookies