40. týden těhotenství

Vaše miminko

My dospělí se velice rádi řídíme harmonogramem, to však neplatí pro miminka. Takže zatímco vy už se těšíte na příchod nového člena rodiny tento týden, vaše maličké se třeba rozhodne počkat ještě v teplíčku a bezpečí vašeho bříška několik dnů nebo (skoro se to bojím říct) týdnů. Raději nic neplánujte, abyste pak nebyla zklamaná! Pokud si vaše miminko dává na čas, bude váš lékař pozorně sledovat jeho váhové přírůstky a toleranci kontrakcí, aby měl jistotu, že je vše v pořádku. Vašemu miminku už je ve vaší děloze hodně těsno. Už nemá mnoho možností – je tu už opravdu hodně přeplněno. Dokonce i po narození zůstane jeho tělíčko po dobu několika týdnů skrčené ve fetální poloze. Děťátko je už zvyklé držet nožičky a ručičky v pohodlně skrčené poloze. Pokud se vaše miminko nachází stále v poloze pánevním koncem dolů (nohama nebo zadečkem dolů), váš lékař vám pravděpodobně nabídne, že se pokusí ho otočit. V případě, že se to nezdaří, probere s vámi porodník možnost porodu císařským řezem. Vaše miminko už pravděpodobně dosáhlo své konečné porodní váhy a míry – v průměru váží novorozenec 3400 gramů a měří 52 centimetrů (chlapečci bývají o trochu větší než holčičky). Vzhledem k tomu, že si miminko vytvářelo v průběhu několika předchozích měsíců tukové zásoby, tvoří nyní 15 procent jeho tělesné hmotnosti tuk, který mu pomůže udržet si ve vnějším světě tělesnou teplotu. Ostatní části jeho tělíčka – orgány a tělesné systémy – jsou rovněž připraveny na život mimo dělohu. V játrech má děťátko zásobu škrobu, která se po narození přemění v glukózu, a je také vybaveno tekutinou navíc. Je stejně jako velbloud dobře zásobené, aby mohlo zvládnout porod a po něm přečkat následující den, během něhož se vám vytvoří mateřské mléko.

Vaše těhotenství

S blížícím se koncem těhotenství si udělejte čas a zamyslete se nad tím, jakou neuvěřitelnou proměnou prošlo vaše tělo během uplynulých devíti měsíců. Vaše děloha je nyní tisíckrát větší než ve chvíli, kdy jste otěhotněla! A vaše prsa jsou nyní dvojnásobně až trojnásobně větší než před otěhotněním a připravují se na kojení. Každé ňadro přibralo asi půl kilogramu. Nedělejte si starosti, pokud porod nezačne do 40. týdne. I když se vaše těhotenství protáhne, až do chvíle, kdy vstoupíte do 42. týdne, nepřenášíte. Ačkoli už asi toužíte své děťátko přivítat, snažte se odpočívat a vnímejte tyto poslední dny jako příležitost udělat si čas sama na sebe. Zajděte si na pedikúru nebo jděte do kina na nějaký pěkný film. Přečtěte si knížku od začátku až do konce. Jakmile se vaše miminko narodí, budete mít 24hodinovou pohotovost a může to trvat docela dlouho, než si budete moci udělat čas pro sebe! Jakmile se vaše děťátko narodí, můžete zjistit, že jeho skutečný věk se liší od věku, který jste vypočítala na základě vaší poslední menstruace nebo doby početí. Hned po narození miminka vyhodnotí dětský lékař jeho gestační věk na základě fyzických vlastností a neurologického vývoje. Bude zajímavé tyto různé termíny porovnat!

Rady odborníků

Během těchto posledních dnů byste měla vyprat všechno nové oblečení pro miminko, které jste dostala nebo nakoupila. „Některé kojenecké věci se chemicky ošetřují, aby se tak lépe zachovala jejich struktura a barva. Pokud se tyto chemické látky z prádla nevyperou, mohou dráždit citlivou pokožku novorozeného miminka,“ říká odbornice a registrovaná zdravotní sestra Linda Jonidesová.

Zvláštní poznámka

Děkujeme vám, že jste se s námi podělila o své pocity a jedinečné okamžiky vašeho těhotenství. Věříme, že všechno splnilo vaše očekávání a doufáme, že se tady s vámi opět setkáme! Tentokrát v sekci pro novorozence navážeme tam, kde jsme přestali, a užijeme si spoustu zábavy!

Souhlas pro soubory cookies