9. týden těhotenství

Vaše miminko

Gratulujeme! Embryo ve vaší děloze dostává tento týden nové jméno: plod! A tento plod vypadá čím dál méně jako růžový puleček. Ocásek už zmizel a nyní se začíná objevovat tvar těla, částečně díky prodlužování a narovnávání trupu. V tomto týdnu plod měří okolo 2,5 cm – což je zhruba velikost standardní kancelářské svorky. Toto období je velmi důležité pro vývoj paží a nohou. Nohy se prodlužují a začínají růst pupeny, z nichž se nakonec vyvinou prsty na noze. Mezitím rostou také paže a začínají se ohýbat v lokti. Vytváří se také základní struktura ruky! Jasně se odlišují prsty a palce; vyvíjí se rovněž břišní dutina: soustavy jako játra, žlučník, slezina a nadledvinky se specializují na dvojí funkci. Je to také období pohybu! Vaše děťátko se začíná energicky hýbat, pohybem dokonce reaguje na vnější podněty z oblasti mimo vaše tělo, jako například na světlo a hluk (tento pohyb však ještě nemůžete cítit, k tomu dojde až v druhém trimestru).

Vaše těhotenství

Nyní jste si už pravděpodobně všimla významných změn na svých prsou. Nejspíš jsou plnější, těžší a také mohou být citlivější na dotek. I když se vám budou prsa v průběhu těhotenství dále zvětšovat, citlivost zpravidla do konce čtvrtého měsíce ustoupí. Můžete také začít pozorovat malé bílé hrbolky na dvorcích prsních bradavek (tmavě zbarvené oblasti kolem bradavek) – tyto hrbolky se nazývají Montgomeryho žlázky, jejichž úkolem je produkovat maz, který udržuje vaše bradavky během kojení zvlhčené. Pokud jste před otěhotněním nesportovala, nyní je ideální čas vybrat si bezpečnou tělesnou aktivitu, kterou můžete provozovat po celý zbytek svého těhotenství: plavání, chůze a jóga jsou skvělou volbou. Řada odborníků považuje zejména plavání za nejlepší cvičení pro těhotné ženy. Plavání má nejen velmi pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, ale je také šetrné k vašim kloubům, které jsou během těhotenství náchylnější ke zraněním. Hormon relaxin rovněž uvolňuje vazy a klouby, takže se může stát, že se vám při porodu roztáhne pánev. Měla byste se proto vyhýbat cvičení, které by vaše klouby vystavovalo přílišnému zatížení, například dřepům nebo hlubokým předklonům s nataženýma rukama.

Rady odborníků

Konzumace sýru představuje vynikající způsob, jak si udržet správný poměr vápníku, snažte se však v těhotenství vyhýbat měkkým sýrům, jako je např. Brie. „Měkké sýry mohou obsahovat bakterii zvanou listerie, která by mohla být pro vás a vaše dítě nebezpečná,“ říká odbornice a registrovaná zdravotní sestra Margaret Comerfordová Fredová.

Souhlas pro soubory cookies