Péče o citlivou pokožku miminka

Pokožka vašeho miminka je v prvních několika měsících velmi citlivá, protože si zvyká na nové prostředí. Nepoužívejte nešetrné výrobky, které ji mohou podráždit. Vždy vše perte v jemném pracím prostředku, který je vhodný k praní oblečení přicházejícího do styku s citlivou pokožkou.

Počítejte s běžnými problémy novorozenecké pokožky

Seboroická dermatitida, novorozenecké akné a potničky jsou běžné, obvykle nepotřebují speciální léčbu a zmizí samy. Další běžné obtíže, jako je ekzém a opruzeniny, lze ošetřit speciálními krémy. O nejlepším způsobu léčby se poraďte se svým pediatrem.

Tipy od dermatologa

„Pokožku vašeho novorozeného miminka chrání mastná vrstva, která se nazývá mázek. Je důležité nepoužívat žádné krémy zvláště, když se zpočátku odlupuje. Je to přirozený proces a není třeba kůži v této fázi drhnout nebo nějak léčit. Není také třeba děti koupat každý den. Stačí jim šetrně umýt a osušit obličej, krk, ruce a zadeček,“ doporučuje dermatoložka Dr. Tabi Leslie.

  • Potničky jsou malé bílé pupínky, které se objevují miminku na nose, tvářích a bradě. Způsobují je drobné šupinky kůže zachycené na povrchu pokožky. Jsou naprosto normální a většinou samy od sebe za několik týdnů zmizí.

  • Seboroická dermatitida je běžné a neškodné kožní onemocnění. Je pro něj typická šupinkovitá voskovitá krusta na pokožce hlavy miminka, která se může objevit také na obočí, očních víčkách, nose a za ušima. Poraďte se o nejlepší léčbě s lékařem. Může pomoci speciální šampon, dětský olej nebo krém.

  • Ekzém se běžně vyskytuje v záhybech kůže miminka a většinou se neobjevuje do doby, než je miminko alespoň několik týdnů staré. Je důležité najít spouštěče, jako je například suchá pokožka, a vyhnout se jim. Pomůže také šetrná hydratační koupel a speciální hydratační krém po koupání, ale nejlepší je vyhledat lékařskou pomoc a o nejlepší léčbě se poradit.

  • Opruzeniny způsobuje moč a stolice, které přijdou do kontaktu s dětským zadečkem. Je důležité miminko přebalovat, jakmile je to nutné, aby se opruzeninám předešlo. Opruzeniny se v případě, že nebudou ošetřeny, mohou zanítit a hnisat. Měli byste také miminku dopřát každý den nějaký čas bez plenek, aby se mohla jeho pokožka nadechnout.“

1. Koupání miminka

Před koupáním si připravte koupelnu. Mějte tam čistou plenku a pyžamo, které miminku po koupání oblečete, ať máte vše při ruce, ještě než začnete. Zajistěte také, aby byla koupelna vytopená na příjemnou teplotu. Kromě dětské vaničky budete potřebovat velkou měkkou osušku a kohoutkovou vodu – mýdlo a šampon může pokožku miminka podráždit. Některým dětem se teplá voda líbí, jiné potřebují trochu času, aby si na nový vjem zvykly. Kromě šetrného postupu řadě rodičů pomáhá miminko při prvních koupelích zklidnit zpíváním nebo mluvením. V prvních týdnech pro vás může být snadnější umývat dítě pouze houbičkou nebo žínkou namočenou v teplé vodě. Nejdříve utřete oči, uši a ústa a postupujte směrem dolů. Snažte se příliš netlačit, abyste neodstranili i přirozené čisticí látky, které produkuje pokožka miminka. Poté miminko opláchněte, pečlivě osušte jeho pokožku a zabalte do teplé osušky.

2. Zajistěte klidné a hebké prostředí na spaní

Aby bylo vaše domácí prostředí pro miminko heboučce měkké a pohodlné, doporučujeme používat na veškeré prádlo, které přijde do kontaktu s citlivou pokožkou miminka, jako je například oblečení, prostěradla, osušky nebo oblečení celé vaší rodiny, speciální prací prostředek na dětské prádlo. Klinické testy prokázaly, že oblečení vyprané v Arielu Baby je k pokožce stejně šetrné jako oblečení vyprané pouze ve vodě. Ariel Baby zachovává jemnost tkanin a díky speciální kombinaci čisticích látek a aplikačnímu uzávěru také pomáhá odstraňovat odolné skvrny, takže bude vaše hnízdečko pro miminko brilantně čisté. Šetrné čisticí účinky Arielu Baby doplňuje aviváž Lenor Sensitive, který pomáhá zachovávat oblečení měkké a šetrné k pokožce, protože vláknům tkaniny dodává hebkost a uhlazuje je.

skin_health_alliance_logo

Ariel Baby a Lenor Sensitive dermatologicky akreditovala organizace Skin Health Alliance (Aliance pro zdravou pokožku). Organizace Skin Health Alliance spolupracuje s mezinárodně uznávanými dermatology, výzkumníky, vědci a firmami, jejichž společným zájmem je podpora zdravé pokožky. Pokud chcete více rad a tipů, stáhněte si základní příručku Ariel Baby k přípravě domácího prostředí zde.

3. Vyberte pro své miminko ty správné plenky

Abyste co nejlépe ochránili pokožku svého miminka, je důležité najít plenky, které jsou pro jeho citlivou pokožku ideální. Pampers Premium Care jsou navrženy speciálně pro pokožku vašeho miminka. Jsou celkově hedvábně hebké a absorbují vlhkost rychle, takže v kontaktu s pokožkou dávají okamžitý pocit sucha. Jsou vyrobeny z prodyšných materiálů, které umožňují proudění vzduchu a dýchání pokožky, takže pokožka vašeho miminka zůstává svěží. Mají také indikátor, který mění barvu a upozorňuje tak, že je třeba miminko přebalit. Jejich speciální tvar respektující pupík navíc chrání citlivé bříško miminka. Aby byla péče kompletní, používejte s ubrousky Pampers Sensitive, které jsou speciálně navrženy tak, aby šetrně očistily citlivou pokožku miminka. Plenky Pampers Premium Care i čisticí ubrousky Pampers Sensitive jsou dermatologicky testované a neobsahují parfemaci ani alkohol, takže už od prvního doteku neucítí vaše miminko nic než lásku.

dr_tabi_leslie
Dr. Tabi Leslie, dermatoložka

Dr. Tabi Leslie, dermatoložka z Britské asociace dermatologů působí v oboru dermatologického poradenství pro dospělé a děti. Má praxi v proslulé londýnské ulici Harley Street a na dalších soukromých klinikách. Je pravidelnou mluvčí organizace Skin Health Alliance (SHA, Aliance pro zdravou pokožku), Britské asciace dermatologů (BAD) a Britské kožní nadace.

Souhlas pro soubory cookies