Druhý trimestr těhotenství. Obtíže v druhém trimestru. Plod v druhém trimestru

I když druhý trimestr je pro většinu žen nejpříjemnější dobou těhotenství, může se i v tomto období vyskytnout několik problémů. Níže uvádíme informace a tipy, jak si poradit se zácpou, hemoroidy a s bolestí oblých děložních vazů!

Druhý trimestr, prostřední třetina těhotenství, je obvykle nejpříjemnější. Ranní nevolnosti již pravděpodobně ustoupily a váha miminka vás ještě nezatěžuje. Ale i v tomto období se mohou vyskytnout některé obtíže. K nejběžnějším patří zácpa, hemoroidy a bolest oblých děložních vazů.

Jak si poradit se zácpou

Kvůli hormonálním změnám během těhotenství dochází ke snížení činnosti zažívacího ústrojí. Zároveň s tím, jak miminko roste, tlačí na tlusté střevo. Tohle všechno může vést v druhém trimestru těhotenství k zácpě. Díky drobným úpravám ve složení vaší stravy se naštěstí věci mohou začít hýbat. Pijte hodně vody – nejlépe osm sklenic denně. Jezte více vlákniny, včetně sušených švestek, cereálií s otrubami a salátů. A každý den cvičte. Cvičení zlepšuje krevní oběh, a tím dochází ke zlepšení činnosti všech orgánů, včetně střev, a posílení svalů. Délka nebo intenzita cvičení závisí na vaší fyzické kondici, ale zkuste chodit každý den na procházky, a to minimálně na 15 minut. (Pro více informací ohledně cvičení v těhotenství se podívejte na „Dejte se do pohybu: cvičení během těhotenství“.) Neužívejte žádná volně prodejná projímadla, aniž byste se nejprve poradila se svým ošetřujícím lékařem.

Pomoc při hemoroidech

Hemoroidy jsou zvětšené žíly v konečníku, které zpravidla vznikají během těhotenství následkem zvýšeného tlaku v této oblasti. Možná je to v těhotenství poprvé, kdy tyto nepříjemné obtíže zažijete. Hemoroidy mají tendenci se zhoršovat úměrně k tomu, jak miminko roste, proto je dobré je léčit hned při prvních známkách potíží, a udržet je tak pod kontrolou v pozdějším období.

Teplé koupele mohou přinést úlevu od bolesti způsobené hemoroidy. Počínaje druhým trimestrem se také vyhýbejte dlouhému stání, které může zpomalovat váš krevní oběh a následně hemoroidy zhoršovat. Pomůže i prevence zácpy. Čím méně budete muset při stolici tlačit (a čím měkčí bude vaše stolice), tím lépe. Pokud nebude nic fungovat, požádejte o lék svého ošetřujícího lékaře.

Bolest oblého děložního vazu

Bolesti v oblasti třísel mohou způsobovat oblé děložní vazy. Jak děloha roste, napínají se vazy, které dělohu drží. U některých žen může toto napínání od druhého trimestru způsobovat bolest.

Pro zmírnění této bolesti se toho bohužel nedá moc dělat. Pokud bude bolest příliš silná a intenzivní, kontaktujte svého ošetřujícího lékaře. Bolesti v oblasti třísel nebo břicha v průběhu těhotenství mohou být rovněž příznakem možných komplikací a je nutno vyloučit případné závažnější onemocnění.

Souhlas pro soubory cookies