Třetí trimestr. Ve třetím trimestru už to máte skoro za sebou!

Třetí trimestr je v růstu a vývoji dítěte pozoruhodné období. Také vy byste měla v této době zpomalit a lenošit. Co udělat, aby tyto poslední měsíce byly pohodlnější a více uspokojující? Čtěte dál!

Co můžete teď, když jste úspěšně zvládla dvě třetiny svého těhotenství, očekávat od posledních tří měsíců? Třetí trimestr, od 28. do 40. týdne těhotenství, je v růstu a vývoji dítěte pozoruhodné období. Právě teď se začíná vašemu dítěti tvořit pod pokožkou tuk, takže začíná vypadat jako miminko, které si představujete, že po porodu uvidíte.

Zmenšený portrét

Ve třetím trimestru, na konci 32. týdne, váží plod asi 1,8 kilogramu a měří asi 28 centimetrů. Začne rychle nabývat na váze, takže v době porodu bude vážit 3,1 až 3,6 kilogramu – a tento rozdíl uvidíte na ultrazvuku ve třetím trimestru. Začne si vytvářet cyklus spánku a bdění, takže si asi začnete uvědomovat, kdy je vzhůru a hýbe se a kdy spí a je v klidu. Asi si také všimnete period rytmického pohybu, které obvykle znamenají, že dítě škytá.

Děťátko si nyní začíná cucat palec nebo dělat podobné pohyby ústy, takže až se narodí, už bude vědět, jak sát mléko při kojení. Oční víčka už nemá spojená, což znamená, že je dokáže pravidelně otevírat a zavírat. Vyvíjí se u něj schopnost vidět a slyšet, takže si všimnete, že reaguje na podněty ve vašem okolí, jako jsou zvuky, hudba nebo světlo. I když je zatím uvnitř vašeho těla, začíná plod ve třetím trimestru reagovat jako „skutečné“ miminko!

Komfortní zóna

Ale co vy? V posledních měsících svého těhotenství zřejmě objevíte jak pozitivní, tak negativní stránky tohoto stadia. Mezi negativní stránky patří fyzické nepohodlí způsobené většinou rostoucí velikostí a váhou miminka. Asi se budete často cítit zadýchaně, protože miminko začíná tlačit na vaši bránici a plíce, takže vyjít schody nebo se svižně projít okolo bloku už nemusí být úplně snadné. Může vás také zpomalovat bolest zad a únava, protože s sebou nosíte větší váhu.

Chce to klid

Využijte tuto příležitost s zpomalte. Nebuďte na sebe tak náročná. Kdykoli to bude možné, požádejte o pomoc přátele nebo členy rodiny. V noci může být těžké najít pohodlnou pozici na spaní a zřejmě také budete chodit často na toaletu, protože miminko tlačí na váš močový měchýř. Pomůže, když před spaním nebudete pít tolik tekutin. Řada žen také trpí na otoky (tzv. edémy) kotníků a nohou, protože mají v těle více tekutin. Od otoků si ulevíte tak, že si budete dávat nohy nahoru, kdykoli to bude možné. Z emocionálního hlediska si možná uvědomíte, že už s tímhle těhotenstvím ztrácíte trpělivost – chcete už mít své miminko v náručí, ne v břiše!

Zde je několik dalších tipů, aby byl váš třetí trimestr příjemný a uspokojující: • Pokud to počasí dovolí, vyjděte si několikrát za týden na lehkou procházku. Čerstvý vzduch vám dodá energii, rozproudí se vám krev a bolesti či ztuhlost, které možná cítíte, nebudou tak nepříjemné. • Jděte na nějaké lekce pro těhotné, kde vás naučí protahovací cviky i jak si zajistit pohodlí. • Zacvičte si cviky, které vás tam naučili, dopřejte si meditaci a hudbu. Pomůže vám to uvolnit se a zaměřit se na blížící se radosti. • Pohodlnější je, když budete v noci spát na boku. Podložte si polštáři horní nohu a záda. • Každou noc spěte alespoň sedm hodin a zdřímněte si i přes den, abyste byla k porodu co nejodpočinutější. • Čtěte ... čtěte ... čtěte. Informace o porodu, narození dítěte a péči o ně vám pomohou snížit úzkosti a připraví vás na nadcházející události. • Choďte na pravidelné týdenní předporodní prohlídky, aby mohl lékař s blížícím se porodem sledovat vás i vývoj vašeho dítěte také prostřednictvím ultrazvuku. Vědomí, že je vše v pořádku, vám umožní relaxovat a posledních několik týdnů vašeho těhotenství si užívat.

Pohled do budoucna

Co tedy může být na třetím trimestru pozitivního? Je to hlavně intenzivnější očekávání a vzrušení. Tato doba má své zvláštní kouzlo – víte, že vaše dítě roste a je zdravé, cítíte, jak se ještě energičtěji hýbe a kope, připravujete se na porod, vybíráte jméno, nakupujete dětské oblečení, uzpůsobujete svůj domov tak, abyste se o něj mohla starat, a uvědomíte si, že tu bude už za několik málo týdnů. A také samozřejmě pomáhá vědomí, že veškeré fyzické nepohodlí, které právě teď zažíváte, je přechodné a zmizí okamžitě po příchodu miminka! Je to úžasné období – takže se snažte odpočívat a užívat si to. Ve třetím trimestru už to máte skoro za sebou!

Souhlas pro soubory cookies