working-mom-can-i-keep-working-in-pregnancy-what-is-good-job-for-pregnant-woman

Každá těhotná žena si po určité době klade otázku, jak dlouho může ještě pracovat. Zde jsou odpovědi na tuto otázku a rady ohledně toho, jak si případně upravit pracovní podmínky v zájmu zdraví a pohodlí!

Mnoho žen se ptá, zda mají v těhotenství přestat pracovat. Nemusí však mít obavy. Převážná většina žen pracuje až do porodu, pokud chtějí. Práce miminku neškodí. Zejména pokud je vhodná z hlediska těhotenství. Nicméně ženy s rizikovým těhotenstvím, například v případě dvojčat nebo s předčasným porodem v rodinné anamnéze, odcházejí na mateřskou zpravidla dříve, aby si zajistily potřebný klid.

Jak se chovat v práci I když nemáte rizikové těhotenství, dodržujte při práci obecné zásady z hlediska zdraví a odpočinku: Několikrát denně si udělejte přestávku a dejte si nohy do zvýšené polohy. Krevní oběh se během těhotenství zpomaluje a tím, že budete mít nohy ve zvýšené poloze, se oběh zrychlí. To přispívá k omezení otoků nohou. Snažte se při práci vyhýbat stresu. Pokud je vaše práce spojena se stresem, je nyní vhodná doba naučit se techniky zvládání stresu, například jógu nebo meditaci. Dbejte na dostatek spánku v noci. Některé ženy jsou v průběhu těhotenství přes den unavenější. Proto je vhodné prodloužit si noční spánek. Pokud máte na pracovišti příhodné podmínky a můžete si zajistit soukromí, můžete si i tam přes den na chvilku zdřímnout.

Zvláštní opatření při práci

Některé profese mohou být pro vás i miminko rizikové a pak je třeba, abyste své aktivity omezila nebo přizpůsobila. Pokud je vaše zaměstnání spojené s těžkou fyzickou prací, poraďte se se svým lékařem. V případě, že máte dobrou fyzickou kondici, nemusíte nic měnit. Ale většina lékařů vám doporučí vyvarovat se činnostem vyžadujícím udržování rovnováhy. Těhotenstvím se mění vaše těžiště, a tím se zvyšuje riziko pádu.

Podobně, je-li vaše práce spojena se zdviháním těžkých břemen, dbejte na to, abyste si nenamáhala záda zejména v druhém a třetím trimestru, kdy vám už roste bříško. Ideální je vyhnout se zcela zvedání těžkých předmětů.

Poraďte se s lékařem i v případě, že pracujete se silnými chemikáliemi. Jako ochrana může stačit obličejová maska a silné rukavice, ale závisí to na typu chemikálie.